חונכים מרחב אמנות חדש

תצוגת קבע חדשה בבית העם ההיסטורי, בנהלל


תצוגת הקבע החדשה תוקצבה על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל והנה חלק מתהליך השימור של המבנה ההיסטורי.

התערוכה מספרת את סיפורו ההיסטורי של המבנה ושל מושב נהלל, בליבו הוא שוכן. התערוכה מנציחה את דמותו של האדריכל ריכארד קאופמן שתכנן את המבנה וכן, את הסיפור החלוצי והתרבותי של של מושב העובדים הראשון בישראל. אבן הפינה לבית העם הונחה בשנת 1930 - שנים לפני הקמת המדינה ושחקני 'הבימה' הופיעו בו לאורך השנים. כמו כן, המקום אירח את הלורד בלפור, הנשיא חיים וייצמן, המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק ועוד רבים וטובים.

תערוכת הקבע הוקמה גם בחזיתות החיצוניות של המבנה וכוללת ציטוט של שמואל דיין מיום הנחת אבן הפינה, תמונות היסטוריות, שרטוט סקיצה של המבנה שביצע ריכארד קאופמן, איור של 'הטרקטור האדום בארגז החול' של יוסי אבולעפיה בספרו של מאיר שלו ז"ל, שגם מונצח בתצוגה, שיר של יהונתן גפן ז"ל "כשאני וענת" עם איור של אחותו - נורית גפן בצר ז"ל. בימים הקרובים, יוצב משחק ייחודי מחוץ למבנה – איור צבעוני של המושב, עם טרקטור נע, בו יוכלו הילדים לשחק - פרי יצריתו של האמן דני גרשוני, בן נהלל.

בית העם בנהלל הפך למוקד תרבות, אמנות ומורשת ומתקיימים בו אירועים שונים ומגוונים: קונצרטים, הצגות ילדים, מופעים, הדרכות מבקרים בתערוכה או בתצוגת הקבע ובין היתר, גם ביקורים משמחים של ילדי הגנים בעמק, שנהנים ממיצגי החוץ ויצירות האמנות. בתחילת השבוע, התקיימה במקום סדנת ציור עם האמנית רחל נמש - התוצרים משמחים ומלאי כישרון.

מנהלת מחלקת התרבות במועצה – רחלי אבידב: "התצוגה הנה פרי עבודה מאומצת ואנו גאים בתוצר הסופי. לצדה בנינו מרחב אמנות, בו נציג מיצירותיהם של אמני העמק.  כך, נוצר חלל נוסף לתצוגת אמנות משובחת ומוקד חינוכי, קהילתי ותיירותי שמנציח ונותן במה מכובדת ליוצרים, סופרים ואמנים מהעמק."

ראש המועצה  – אייל בצר, סיכם: "אנו מזמינים את כל תושבות ותושבים – מטף ועד קשיש, להגיע, לראות ולחוות את תצוגת הקבע הנפלאה, המוצגת כאן בחוץ ובפנים, לתפארת נהלל, עמק יזרעאל וההתיישבות העובדת בישראל. תודה למועצה לשימור אתרים, לוועדת ההיגוי ולמחלקת התרבות, על הפקת התוצר המרשים."

חנוכת תצוגת קבע חדשה בבית העם ההיסטורי בנהלל

ראש המועצה אייל בצר עם נציגות ועדת ההיגוי ונציגי המועצה לשימור אתרים