חוגגים 100 שנות ציונות!

כפר הנוער ויצו נהלל ע"ש חנה מייזל שוחט, חגג מאה שנים להיווסדו


בשבוע שעבר, כפר הנוער ויצו נהלל ע"ש חנה מייזל שוחט, חגג 100 שנים להיווסדו. כפר הנוער הנו מוסד חינוכי, ציוני ומיתולוגי, שהוקם בשנת 1923 כמוסד שייעודו להכשיר נערות לעבודה חקלאית, כחלק מהאידיאולוגיה של יישוב הארץ.

חנה מייזל שחיפשה מקום להכשיר צעירות לעבודה חקלאית בארץ ישראל, לאחר סגירת חוות העלמות בכנרת, הופנתה לנהלל.

הרעיון להקים במושב העובדים הראשון מוסד חינוכי, חקלאי ופורץ דרך לצעירות – קסם לאנשי נהלל והם הקצו לבית הספר שטחים שיועדו למשקים במושב.

בנות נהלל, עולות חדשות וצעירות מכל רחבי הארץ באו להגשים את חזון ההתיישבות החקלאית, בתמיכת ארגון ויצו העולמי. עד היום, כפר הנוער ויצו נהלל ממשיך לקלוט עלייה בפרויקט נעל"ה ופרויקט אנייר, לצד תלמידי הפנימייה והאקדמיה לספורטאים צעירים.

בטקס מרגש שנערך באודיטוריום בית הספר, נערך מופע מיוחד לעיני כ-1,500 בוגרות ובוגרי ויצו נהלל לדורותיו.

בטקס עצמו, נשאו דברים מנהלת הכפר - גליה אלף, הנהלת המועצה האזורית עמק יזרעאל, נשיאת ויצו - אסתר מור, יו"ר ויצו - אניטה פרידמן והמנכ"לית - מירה מינס, כאשר באירוע נכחה גם יו"ר ויצו ישראל - אורה כורזים.

ברכה מיוחדת צולמה על ידי מפקד חיל האוויר לשעבר - עמיקם נורקין בן העמק, שהכיר את רעייתו בויצו נהלל.

גם הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר - שאול מופז, ברך במהלך הטקס ואמר: "במקום הזה למדתי מהן עצמאות ואחריות, מהי עבודה קשה, מה זה לקום ב- 04:00 כדי לחלוב את הפרות ברפת, ב- 07:00 להיות בחדר האוכל וב- 08:00 להיות בכיתה. למדתי כאן מהן ערבות ועזרה הדדית, המקום הזה הוא בשבילי בית ואת כל אלה לקחתי איתי לצה"ל ולחיים."

מהמועצה נמסר: "בית הספר משלב ילדות וילדים ממקומות שונים. בחצר בית הספר ניתן לראות ילדים שהנם דור חמישי בעמק, המגיעים מיישובים ברחבי המועצה, משחקים עם ילדים שהגיעו זה עתה ממדינות שונות בעולם. החינוך לשוויון הזדמנויות מוביל להישגים חינוכיים, ספורטיביים וחברתיים. עובדת היותו בית ספר אזורי, מעצימה את החיבורים בין יישובי העמק ובינם לבין מורשתו החקלאית וההיסטורית של עמק יזרעאל. זו הגשמת החזון של ויצו ושל הנהלות בית הספר לאורך השנים. מאה שנים של חינוך מצוין וערכי ניכרות בהתפתחותם של בית הספר ושל כפר הנוער, ובפעולותיהם של בוגריהם.
שיתוף הפעולה בינינו במאה השנים הבאות ימשיך להעמיק את הפעילות החינוכית וההעצמה של הילדות והילדים העוברים בשערי ויצו נהלל. בשם תושבות ותושבי המועצה האזורית עמק יזרעאל – מזל טוב!"

חוגגים 100 שנות ציונות, כפר הנוער ויצו נהלל

חוגגים 100 שנות ציונות, כפר הנוער ויצו נהלל

בוגרי כפר הנוער ויצו נהלל

צילום: ענת חרמוני