כנס 'מקום' ע"ש ריכרד קאופמן התקיים, זו הפעם ה-18

מאות מתושבי עמק יזרעאל והארץ התקבצו בסוף השבוע האחרון בכפר יהושע לכנס 'מקום' ה-18


כנס 'מקום' מתקיים בשותפות בין המכון לאמנות במכללת אורנים, המועצה האזורית עמק יזרעאל, כפר יהושע ובית חנקין, משנת קיומו הראשונה.

יום העיון שמתקיים לזכרו של ריכארד קאופמן - אדריכל ומתכנן ערים שתכנן עשרות ישובים, בהם כפר יהושע, נהלל ועוד ישובים רבים בעמק יזרעאל, עסק השנה בהומניזם בחברה הישראלית. החברה הישראלית עוברת ימים מטלטלים. ימים של חרדה, של שינויים גדולים, של שאלות בנושא הרקמה הדמוקרטית וההומנית שמדינת ישראל חרטה על דגלה.

הצייר אלי שמיר מכפר יהושע יזם את ימי העיון לזכרו של קאופמן, לפני 18 שנים. המועצה, המכון לאמנות במכללת אורנים וכפר יהושע, שותפים בארגונו. 

את הכנס פתח אלי שמיר: "קיים קשר הדוק בין אמנות, חופש ביטוי והומניזם. זו הזכות הבסיסית עליה נלחמנו אלפי שנים ועליה אנו מגינים ב- 75 השנים האחרונות."

במהלך הכנס, נשאו דברים: אוריאל לין - נשיא לשכת המסחר תל אביב והמרכז ונשיא איגוד לשכות המסחר, אשר כיהן בעבר כחבר הכנסת וכיו"ר ועדת חוקה. דינה זילבר – המשנה לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה, הרב דניאל אפשטיין, הצייר אלי שמיר וד"ר רות קלדרון - נשיאת 'עלמא', בית לתרבות עברית.

ראש המועצה, אייל בצר, ברך את המשתתפים בכנס והדגיש את חשיבות הדיון בנושא "יהדות ודמוקרטיה", במיוחד בתקופה הנוכחית: "ראוי וחשוב להדגיש את ערכי החירות וזכויות האדם והקשר להיותנו במדינת היהודים.  פה, בעמק, הונח הבסיס לנס הקמת המדינה לאחר 2,000 שנות גלות. הסבים והסבתות שלנו הגיעו הנה לפני יותר ממאה שנים, כשבמוחם הקודח היה הרעיון הדמיוני – בניית בית לאומי לעם היהודי. כמו בבסיסה העקרוני של היהדות - עקרון הצדק הטבעי, ההכרה בזכויות האדם מבטיחה את היותו בן חורין. תודה לאלי שמיר ולכל העושים במלאכה. "

במסגרת יום העיון סיירו המשתתפים, שמספרם עולה מדי שנה, במתחם הפסיפס, בו הונצח פועלו של ריכארד קאופמן על ידי אלי שמיר ותושבי כפר יהושע וכן, בגלריית בית חנקין ובמקבץ התערוכות "משרדים 1".

ראש המועצה עם אלי שמיר ורות קלדרון בכנס מקום

ראש המועצה אייל בצר בכנס מקום

צילום: שאול רחמים