ראשי הרשויות עמק יזרעאל, מגידו, טבעון ורמת ישי


ראשי הרשויות עמק יזרעאל, מגידו, טבעון ורמת ישי בקריאת חירום לשר האוצר: דחה את הדיון בנושא שדה התעופה במועצה הארצית. ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, פנה בפנייה אישית לחברי הוועדה וביקש: "עצרו! אנו דורשים לבצע הליך פתוח, שקוף לציבור ומעמיק של בחינת החלופות – ללא העדפות מוקדמות, כיאה למדינה מתוקנת!"

 

ראשי הרשויות של עמק יזרעאל, מגידו, טבעון ורמת ישי פנו השבוע בקריאת חירום לשר האוצר משה כחלון ודרשו: "דחה את הדיון בנושא שדה התעופה הצפוי להתקיים ב 7/11". במכתבם כתבו הארבעה: "נודע לנו כי ב - 7.11.2017 מתוכנן להתקיים דיון במועצה הארצית לתכנון ובניה, בנושא חלופות לשדה תעופה בינלאומי משלים לנתב"ג. תמוה בעינינו מאוד כי לדיון כל כך משמעותי, בעל משמעויות הרות גורל לכל אחד מאתנו ולתושבינו בסביבה, לא יוצא זימון מסודר ואנו מיודעים עליו מגורמים שלישיים ולא באופן פורמאלי. לאור מצב בלתי סביר זה, אנו פונים אליך לדחות את הדיון ב- 45 יום לפחות, ובזמן זה לאפשר לנו להיערך לדיון בצורה מקצועית ועניינית, כראוי לנושא החשוב ולטובת הדיון כולו".

 

בנוסף, פנה ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, לחברי המועצה הארצית לתכנון ובניה במינהל התכנון, לקראת הדיון הצפוי בנושא מיקום שדה תעופה בינלאומי ודרש בדיקה מעמיקה של החלופות טרם הדיון: "אנו מבקשים למנוע העלאת ההמלצה של ועדת החלופות על רמת דוד בוועדת התכנון ודורשים לבצע הליך פתוח ומעמיק של בחינת החלופות" בצר הוסיף ועדכן את חברי הוועדה: "כל התהליך נעשה תחת מעטה של סודיות וחשאיות. למרות שמנהלי רת"א, רש"ת ומינהל התכנון הבטיחו שהתהליך יהיה שקוף, בפועל לא הצלחנו לקבל אפילו מסמך יחיד מידי מוסדות השלטון! אפילו את הפרוגרמה לפיה מתוכנן השדה (כמה נוסעים, היקף הטיסות וכו') סרבו להעביר לידינו. הנחות פרוגרמת הבסיס והבדיקה הכלכלית מ 2013 - 2015 בהן דובר על 3 עד 5 מיליון נוסעים לשנה השתנו ללא הכר בשנים שעברו עם הצמיחה המפתיעה במספר הנוסעים הבינלאומיים לארץ וממנה, ואינם תקפים עוד. חוסר השקיפות וההיענות הביאו אותנו לפנות בבקשה לקבל את המידע בהתאם לחוק חופש המידע אך עד כה גם זה לא עזר. (במפגש השולחנות העגולים שערך מינהל התכנון הוא איפשר לנו להציג את חלק מדברינו אך לא הועבר כל מידע וסכום הפגישה השמיט טיעונים חשובים וחלופות שהועלו בפגישה)." עוד ציין בצר כי "בשלב השני של בדיקת החלופות הוצגו 6 מיקומים אופציונאליים, חלקם לא רלוונטיים לחלוטין שהוצגו רק להראות בחינה וכן כי הובטח שלאלטרנטיבות אלו יבוצע תהליך בדיקה מעמיק אך למיטב ידיעתנו הוא לא בוצע."

 

בצר ציין במכתבו פגמים שנפלו בתהליך של בחינת החלופות והוסיף כי יש למצות את חלופת הים וחלופת חיפה טרם הרס חבל ארץ ייחודי: "אנחנו חושבים כי זו טעות היסטורית שלא לבדוק את האלטרנטיבה בים (יותר ויותר שדות בעולם נבנים בים וגם אם עלות ההקמה גבוהה במעט, בראיה לטווח הארוך ברור כי זו האלטרנטיבה המועדפת) בייחוד שקצב ההקמה של שדה שכזה יכול להיות מהיר בהרבה מהעבר.

אנחנו חושבים שזו טעות לפסול על הסף את חיפה (כאשר המסלול הקיים מוארך לתוך הים) בעוד ששתי בדיקות של חברות בינלאומיות הצביעו על ייתכנות של חלופה זו."

עוד הוסיף בצר כי להתנגדות האזורית להקמת שדה בינלאומי ברמת דוד נימוקים רבים ושונים ברמה האסטרטגית הלאומית וכי: "אנחנו מאמינים בלב שלם כי עמק יזרעאל הוא נכס של עם ישראל ותפקיד כולנו לשמור עליו לדורות הבאים ולא לעטותו בשלמת בטון ומלט כי אולי כך נפתור בעיה לטווח הקצר. ישנם פתרונות טובים בהרבה וצריך לבוחנם היטב לפני שאנחנו לא פותרים את הבעיה של היום תוך הקרבת נכסי המדינה בשטחים ירוקים לפנאי, ספורט בילוי חקלאות ושמירת הטבע והסביבה לטווח הארוך".

עוד ציין בצר כי חברי הוועדה חייבים להתחשב בזעקת תושבי הדרום המבקשים את השדה בשטחם, לעומת התנגדותם של תושבי העמק והרשויות באזור: "אנחנו קוראים לכם לעצור! לבחון את העובדות לאשורן. להחזיר מיידית לבדיקה מלאה ואובייקטיבית את נבטים כשדה משלים נתב"ג ואת חלופת חיפה (כשדה צפוני בינלאומי דרגה 2) וכן להניע בדחיפות את תהליך בדיקת הקמת שדה בינלאומי על אי בים, ולוודא כי תהליך בחירת אתר לשדה בינלאומי מבוצע באופן שקוף תוך כדי שיתוף הציבור ונציגים מקצועיים ללא העדפות מוקדמות (ובוודאי בשיתוף הרשויות שבשטחן נבחנת הקמת השדה) כראוי למדינה מתוקנת!"

 

במועצה האזורית ובמטה המאבק פועלים ללא לאות ובדרכים רבות בכדי למנוע החלטה נמהרת שאיננה מתבססת על בדיקה מעמיקה ושקופה ומיצוי חלופות נוספות.