הישג במאבק נגד נתב"ג 2:


המועצה הארצית לא קיבלה את המלצת מנהל התכנון לבדוק את חלופת רמת דוד תחילה ובלבד והחליטה לבדוק את שתי החלופות – נבטים ורמת דוד. ראשי הרשויות הביעו עמדה נחרצת בדיון שהתקיים השבוע במועצה הארצית. מחוץ לישיבת הוועדה, הפגינו עשרות תושבים עם שלטים, ביניהם יואל פרויידנברג, בן 90 מנהלל ואור דייגי בן ה 12 מרמת דוד. אייל בצר ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "נתב"ג 2 לא יקום בעמק יזרעאל המועצה האזורית עמק יזרעאל תומכת בפיתוח אזורי, אך ההחלטה להקים שדה תעופה, מחולל שינוי דרמטי לדורות היא הרחקת לכת".

 

ביום ג', 7.11 התכנסה המועצה הארצית לתכנון ובניה בראשותו של אביגדור יצחקי לדון בנושא הקמת שדה משלים לנתב"ג. בפני הוועדה הוצגה המלצת מנהל התכנון במשרד הפנים לקדם תכנון שדה משלים לנתב"ג ברמת דוד. לדיון הגיעו גם ראשי הרשויות: אייל בצר מעמק יזרעאל, עפר בן אליעזר מרמת ישי, איציק חולבסקי מגידו ודוד אריאלי מטבעון, המשמש גם חבר במועצה הארצית.

 

במהלך הדיון, אמר אייל בצר לחברי המועצה הארצית: "אתם, חברי המועצה הארצית, הנכם הגוף העליון ביותר שיכול לקבל החלטה בנושא שדה התעופה. אני פונה ליושרה המקצועית שלכם – שקלו את הנושא בכובד ראש ואל תבהלו מכל שר, נתב"ג 2 לא יקום בעמק יזרעאל! המועצה האזורית עמק יזרעאל תומכת בפיתוח: אדמות עמק יזרעאל משמשות את עפולה להתרחבותה כעיר, רק השבוע הונחה אבן פינה להסכם הגג של מגדל העמק שגם הוא על אדמות עמק יזרעאל, עם זאת, הקמת שדה תעופה – נתב"ג 2 בו צפויים לעבור 20 מליון נוסעים בשנה היא החלטה בלתי סבירה ברמה קיצונית ולכן לא תתבצע".

 

במהלך הדיון הציג אלכס גן, תושב העמק, טיעונים נגד הקמת שדה בעמק, גם היועצת המשפטית של הועדה המרחבית "יזרעאלים" הוסיפה טיעונים משפטיים בנושא. איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו, הוסיף עוד על הפגיעה בריאה הירוקה הגדולה בישראל, בחקלאות ובמרחב הביוספרי הסמוך.

 

בסופו של הדיון הארוך, כשמחוץ לישיבה מתקיימת הפגנה של תושבי העמק שהגיעו למחות נגד הכוונה להקים שדה, הודיעה המועצה הארצית על החלטה: המועצה הארצית לתכנון ובניה החליטה כי תשוב ותבחן את שתי החלופות העומדות בפניה – רמת דוד ונבטים ולא לקבל את החלטת מנהל התכנון הבלעדית על רמת דוד.

 

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אמר לאחר מכן: "ההחלטה היא הישג חשוב, עדיין לא נצחון, אך בהחלט הישג שידחה את ההכרעה ויאפשר לנו הערכות נוספת. ההחלטה היא תוצאה של מאבק אדיר ומשולב נגד הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג של כל הרשויות ובתמיכת תושבי האזור.

 

ראשי הרשויות הודו וציינו לטובה את התושבים שהגיעו לתמוך בעמדתם ועמדו בהפגנה שקטה מחוץ להתכנסות הוועדה.