'יוצרות אמירה'

תערוכה חדשה של האמנית חדוה מלר-ברזילי, בגלריית המבואה, באולם המופעים בקיבוץ יפעת אוצרת: עינת קליפלד


תערוכה חדשה, שמינית במספר, נפתחה בגלריית האמנות במבואת אולם המופעים של המועצה, בקיבוץ יפעת. אוצרת התערוכה עינת קליפלד מאלון הגליל, במסגרת הפרויקט 'אוצר.ת אורח.ת' של מחלקת התרבות במועצה.

התערוכה 'יוצרות אמירה' מביאה בפנינו ציורים ורקמות של נשים, מעשה ידיה של האמנית חדוה מלר-ברזילי, השופכים אור על נשים אמניות לאורך ההיסטוריה הישראלית, היוצרות את אמנותן באמצעות מילים - אמניות שלא חששו לבטא באופן פומבי ונחרץ אמירות, שעוררו עליהן ביקורת ציבורית ולעתים אף פגעו בפרנסתן. התערוכה מעלה את דמותן של משוררות, סופרות, מחזאיות וזמרות ישראליות, שאמנותן היוותה להן מנוף, דרכו הביעו את דעותיהן, בנושאים כגון: חברה, פוליטיקה, מגדר, דת ועוד.

"חשוב לבחון את אמירותיהן של האומניות על רקע התקופה ההיסטורית במדינת ישראל בה הן הושמעו", אומרת האמנית חדוה מלר-ברזילי. דרך יצירותיה בתערוכה, האמנית מציעה להאיר פן נוסף ביצירתן של היוצרות שנבחרו לתערוכה, ולהכיר בהן כנשים אמניות פורצות דרך.

הבחירה בדמויות של האמניות נעשתה לאחר עיון מעמיק בכתביהן, בדברים שנכתבו עליהן ובהיסטוריה האישית שלהן. לתערוכה נבחרו אמניות אשר אמירתן חרגה מהמרחב הפרטי והאישי, אל הציבורי. הדמויות בתערוכה מישירות מבט אל הצופה, כמרמזות על האומץ וההעזה הנדרשים מנשים אמניות לומר באופן ישיר את דעתן, גם אם הדברים לא היו תמיד מקובלים על האוזן הציבורית, בתקופה בה נאמרו.

בכל יצירה בתערוכה משולבת תמצית האמירה של דמות האמנית המוצגת ולידה יצירה מילולית שלה, המאפיינת את אמירתה זו. פס הקול המלווה את התערוכה, נוצר גם הוא על ידי האמנית חדוה מלר–ברזילי, מושמע בקולה ומורכב ממקטעי היצירות הנבחרות. באופן זה, משאילה חדוה מלר–ברזילי ליוצרות את קולה, ונותנת דגש נוסף, קולי, לאמירתן.

ראש המועצה אייל בצר, סיכם: "תערוכה שמינית שמעלה על נס יוצרים ואמנים מהעמק. הפעם, התערוכה חוצת גבולות ומחברת בין תחומי האמנות המילולית, המוסיקלית והחזותית. הבחירות שעשתה האמנית חדוה מלר–ברזילי, מנציחות אמניות שיצרו שיח ייחודי וחשוב בחברה הישראלית. עבודותיה היפות, המשלבות ציור ורקמה, מהוות אמירה חשובה כשלעצמן."

פרטים על התערוכה - כאן

ראש המועצה והאמנית חדווה מלר-ברזילי

חדוה מלר ברזילי - דיוקן
קרדיט צילום: שי וזדיאס