'סלון המהגרים'

פתיחת תערוכה חדשה של קבוצת שולה, בגלריה במבואה, באולם המופעים בקיבוץ יפעת


ביום שישי החולף, נפתחה תערוכה חדשה, שביעית במספר, בגלריית האמנות במבואת אולם המופעים של המועצה, ביפעת.

אוצרת התערכה עינת קליפלד מאלון הגליל, במסגרת פרויקט 'אוצר.ת אורח.ת' של מחלקת התרבות במועצה.

התערוכה 'סלון המהגרים' עוסקת בנושא ההגירה. מתוך הבנה שלמעבר הבין תרבותי יש השלכות שונות, שלעיתים באות לידי ביטוי ברצון לשמירה על התרבות שנשארה מאחור ולהתבדלות מהסביבה החדשה, ולעיתים ברצון להיטמא במקום החדש, המעלה את הצורך להשיל את סממני התרבות הקודמת, כדי לקבל את התרבות החדשה.

ההגירה למדינת ישראל או בתוכה היא המאגדת את האמניות והאמנים בתערוכה זו. רובם עלו לארץ מטעמי אידאולוגיה, נפגשו ויצרו את קבוצת 'שולה'- קבוצה היוצרת בסגנונות אישיים שונים ובחומרים מגוונים, והחברים בה מתגוררים ביישובי מזרח עמק יזרעאל. האמניות והאמנים בקבוצת 'שולה': יזהר דורון, שירה חי, פנינה לביא בן דניאל, סילביה מיליגר, אברהם סדרינס ומישל פרחי אקטור.

ה"סלון" הוא מונח תרבותי- היסטורי, המתאר התכנסות של אינטלקטואלים בסלון הביתי של נשות חברה משפיעות, לדיון מפרה בנושאי רוח, אומנות ומדע. דיון שלא היה קיים, אז, בזירה הציבורית ואשר תרם לקידומה של התרבות.

בפתיחת התערוכה החגיגית התקיימה הופעה של מקהלת 'נגה', בניצוחה של מירב רביד.

עינת קליפלד, אוצרת התערוכה, סיפרה לנוכחים על התהליך היצירתי ועל חווית ההגירה כמכוננת יצירה.

יזהר דורון מקבוצת 'שולה' דיבר בשם האמנים ואמר: "קבוצת שולה, פועלת יחד, זה מספר שנים, עוסקת ביצירה ומחברת בין אמנים יוצרים מכל יישובי האשכול המזרחי, במועצה. שם הקבוצה 'שולה' מגיע מהמילה 'שול - שוליים' ומרמז על תחושותינו ביחס למקום בו אנחנו יוצרים".

רחלי אבידב מנהלת מחלקת התרבות במועצה הוסיפה: "בתערוכה הזו, "השולה", השוליים, הופכים למרכז ומתארחים במרכז העמק".

ראש המועצה אייל בצר, סיכם: "כפי שבעבר היו סלוני תרבות בבתיהם של האנשים האמידים, היום הגלריה שלנו היא הסלון של העמק! נמשיך לעודד יצירה מקומית ולטפחה. ברכות לרגל פתיחת התערוכה ותודה לכל העושים במלאכה".

לפרטים, שעות הפעילות ורכישת כרטיסים לתערוכה - לחצו כאן

קבוצת שולה עם אוצרת התערוכה ומנהלת מחלקת התרבות במועצה

ראש המועצה- אייל בצר ואוצרת  התערוכה עינת קליפלד מאלון הגליל