עדכונים והתפתחויות אחרונות בנושא שדה התעופה


"יש התחייבות של ראש הממשלה ששדה התעופה יקום בנבטים!" אמר ראש העיר דימונה, בני ביטון, בוועידת המשפיעים של חדשות 12, בפאנל בנושא שדה התעופה בנבטים, תחת הכותרת ״אסון לאומי או הזדמנות שלא תחזור״, בהשתתפות ראש המועצה, אייל בצר וראשי רשויות נוספים מהצפון והדרום, שהתרחש ביום חמישי האחרון.

 

בפאנל סוער, בוועידת המשפיעים של ישראל, קראו ראשי רשויות מהצפון והדרום, החברים במטה המאבק המשותף להקמת שדה התעופה בנבטים, לצד אנשי מקצוע מתחום התעופה, לעצירת הליך התכנון המקביל של שני שדות תעופה והקמת שדה מרכזי אחד בנבטים.

 

ביטון הוסיף ואמר כי: ״כולם בעד נבטים. וכמו שראש הממשלה הכריע בעניין המודיעין שעובר לליקית כך הוא גם יקים את השדה בנבטים. ראש הממשלה כבר הנחה צוותים מקצועיים שיפעלו לשינוי המתווה שגובש. בדיון שהתקיים לאחרונה עם מיטב המומחים בתחום התעופה בארץ, לרבות מפקד חיל האויר לשעבר, אליעזר שקדי, כולם היו תמימי דעים לגבי הקמת השדה בנבטים״.

 

במכתב ששלח ראש הממשלה לביטון, ציין כי הורה לראש המל״ל (המועצה לביטחון לאומי) להקים צוות מקצועי שיגיש תוך 60 יום דו״ח להיתכנות ביטחונית של הקמת שדה תעופה בינלאומי בנבטים.  

 

ראש המועצה, אייל בצר, התריע שוב ושוב בפני הרס העמק וקרא: ״אנא עצרו את האיוולת. עצרו את ההליך התכנוני. הצילו את העמק. שדה בעמק יגרום לנזק בלתי הפיך, הוא יהרוס את החקלאות, יהרוס את התחבורה, יהרוס את איכות החיים של תושבי העמק ויפגע במרקם האקולוגי של ישראל פגיעה קשה!״.

 

סגן ומ״מ ראש העיר באר שבע ויו״ר מועצת הנגב, טל אל-על אמר: ״מדובר במופע אבסורדי בהובלת מדינת ישראל. פשוט מצעד איוולת. בצפון לא רוצים שדה - והמדינה 'דוחפת' להם. בדרום משוועים לשדה - אומרים לנו ‘לא’. בנבטים יש 48,000 דונם - זה 4 פעמים רמת גן - שיעמדו לרשות שדה התעופה האזרחי. יש שטח, יש תשתיות, יש הכל. הכל בגלל איומים והפחדות של חיל אוויר. אני אומר לכם - הכל פתיר!"

 

בתוך כך, התקיים ביום ראשון דיון ממושך של ראשי רשויות מצפון הארץ, מרכזה ודרומה עם שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'. בעקבותיה, הורה סמוטריץ' לבחון מחדש את צרכי התעופה של מדינת ישראל. השר הודיע כי הוא מצטרף עקרונית לנאמר במכתב ששיגר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראש עיריית דימונה, בני ביטון, בשבוע שעבר.

 

הדיון התקיים בהשתתפות רוביק דנילוביץ׳, ראש העיר באר שבע, בני ביטון, ראש העיר דימונה ויו״ר הרשות לפיתוח הנגב, אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, טל אל-על סגן ומ״מ ראש העיר באר שבע ויו״ר מועצת הנגב ועוד כ-20 ראשי רשויות נוספים מהצפון, מהמרכז ומהדרום.

 

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ׳: ״אני שמח ששר התחבורה, סמוטריץ׳, החליט לבחון באופן רציני ועמוק את החלופה הנכונה והזמינה ביותר למדינת ישראל, שדה התעופה בנבטים. נמשיך, יחד עם ממשלת ישראל וגורמי המקצוע, לקדם את הנושא, עד להחלטה סופית בנדון״.

 

ראש המועצה, אייל בצר, אמר: ״אני שמח על ההתפתחויות האחרונות, המעידות על ההבנה כי הגיע הזמן לקדם את הנגב, על ידי בניית שדה מקביל לנתב"ג בנבטים לצד שדה משלים בחיפה״.