ממשיכים לפעול לקמת שדה תעופה בדרום הארץ ובחיפה, בכל הכוח!

למרות שנראה כי נושא שדה התעופה המשלים עומד במקום, ראשי הרשויות ממשיכים לפעול להקמת שדה תעופה בנגב ולא בעמק יזרעאל ובמקביל, לפתח את שדה התעופה בחיפה כשדה בינלאומי אזורי עבור תושבי הצפון


כיום, ברור שחלופת רמת דוד לא תספק מענה לביקוש העתידי של תנועת הנוסעים בישראל. לנקודה קריטית זו, מצטרפים שיקולים מתחומים רבים ובהם כלכלה, הנדסה וסביבה. השוואות בנושאים אלה מראות בבירור עדיפות משמעותית לחלופת נבטים, על פני הקמת שדה תעופה בינלאומי בליבו של עמק יזרעאל. היתרון של מינהלת הרשויות המשותפת בנושא שדה התעופה הוא בכך שאינן אומרות ׳רק לא אצלנו׳, אלא חוזרות ומציעות איפה כן אפשר ונכון להקים את שדה התעופה הבינלאומי הבא של ישראל.

כל העת, מלווה את הפעילות המקצועית בנושא קונצנזוס גדול בין רשויות מקומיות רבות, כזה שחוצה הרחק מגבולותיו של עמק יזרעאל. לרשויות בעמק יש שותפוּת ארוכה ופורייה עם כלל הרשויות בנגב, אליה מצטרפות גם רשויות בצפון ובגוש דן.

סוגיות, כגון העומס בנתב״ג שצפוי לחזור בעתיד הלא רחוק, סגירת שדה דוב לטובת נדל״ן, סגירתו הצפויה של שדה התעופה בהרצליה ללא חלופה ראויה, תכנונה של חלופת חדרה מעל ראשי הרשויות המתנגדות, ה"פיל הלבן" בדמות שדה התעופה רמון וכמובן נושא שדה התעופה המשלים - כולן מצביעות על בעיה לאומית, שמצריכה "טיפול שורש". טיפול כזה חייב לכלול תכנון אסטרטגי מקצועי, ארוך טווח, המתייחס לצרכיהן ורצונן של הרשויות המקומיות, שבשטחן מתוכנן שדה התעופה המדובר.

מינהלת הרשויות המשותפת בנושא שדה התעופה, הכוללת את המועצה האזורית עמק יזרעאל, המועצה המקומית קריית טבעון, המועצה המקומית רמת ישי והמועצה האזורית מגידו, ממשיכה לעבוד במלוא המרץ לקידום הקמת שדה תעופה משלים בנגב ושדה בינלאומי אזורי בחיפה.
ראשי הרשויות: אייל בצר, עידו גרינבלום, עופר בן אליעזר ואיציק חולבסקי פועלים עם השרים הרלוונטיים, חברי כנסת רבים וצוותים במשרדי הממשלה השונים, כאשר בכל פגישה עולה נושא התכנון הבעייתי של תשתיות התעופה בישראל. 
בחודשים האחרונים, ראשי הרשויות נפגשו בנושא עם שרת התחבורה מירב מיכאלי, שרת הפנים איילת שקד, השר לביטחון הפנים עומר בר-לב, שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, שר התקשורת יועז הנדל וחברי הכנסת רם שפע ואפרת רייטן.

הצוות המקצועי שמלווה את הפעילות, מראשית הדרך, תחת פיקוחו של סגן ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אבי סמוביץ׳, כולל את אלכס גן - ראש המטה המקצועי ותושב תמרת, נדב שרון - פרויקטור המינהלת ותושב רמת ישי - הצוות פועל בשיתוף פעולה עם מטה המאבק של התושבים. כולם רתומים לטיפול בנושא ופועלים לקידומו בכל דרך אפשרית. פעילותן של הרשויות תימשך ללא הפסקה, עד שיוקמו שדות התעופה המתאימים ביותר, באתרים שבהם רוצים אותם; שדה תעופה מקביל לנתב״ג – בנבטים, ושדה בינלאומי אזורי לתושבי הצפון - בחיפה.
אמירה זו מוסכמת על קואליציה רחבה מאוד של רשויות ונראה שגם בממשלה מפנימים כי הנושא החם הזה יכול להיפתר, אם רק יתקבלו ההחלטות הנכונות.

אייל בצר ראש המועצה ועינת קליש ראשת העיר חיפה