'חג מחנכי העמק'

במועצה מוקירים את כל מי שעשייתו חינוך או תמיכה בו


'החינוך היזרעאלי' מושתת על חזרה ליסודות החינוך ההתיישבותי והחברה המחנכת - יסודות שקיימים בעמק יזרעאל כבר 100 שנה. כל אחת מהדמויות המחנכות, שפוגשות את ילדי העמק, במהלך שעות היממה, היא חלק מחברה מחנכת זו. 

'חג מחנכי העמק' נועד להנכיח את העשייה החינוכית בכל המסגרות החינוכיות ולהוקירה. יום זה נועד לכל הדמויות החינוכיות בחינוך הפורמלי והחברתי, במוסדות החינוך וביישובים, צוותי המנהלה והלוגיסטיקה, סייעות, מנהלים, רכזי נוער -  כל מי שעשייתו חינוך, או תמיכה בו.

מטרתו של יום זה להוקיר כל אחד ואחת מהדמויות המשמעותיות בחייהם של ילדי העמק, במיוחד לאחר שנה מורכבת ומשמעותית כמו שנת הקורונה שחלפה וזו הצפויה.

במסגרת יום זה, נערכו מספר אירועי הוקרה והערכה למחנכים ולמחנכות בעמק יזרעאל:
בשעות הבוקר התקיימה 'למידה אחרת' בבתי הספר - בכל בתי הספר נערכה פעילות ייחודית: תלמידים לימדו תלמידים, הורים לימדו תלמידים, נערכו פעילויות מגבשות, לימוד קבוצתי, הורים ערכו ארוחות בוקר לצוותים בבתי הספר וחולקו ורדים לצות החינוכי, כאות תודה.
בצהרים נערך כנס חינוך עיוני, תחת הכותרת - 'יצירת הזדמנויות בחברה מחנכת' - מפגש של תוכן, למידה, השראה ופיתוח, שנפתח בשלוש הרצאות השראה בסגנון TED והמשיך בארבעה מושבים, שהם בליבת העשייה של מערכת החינוך היזרעאלית:

  • חברה מחנכת בשיתוף מכללת אורנים - מושב שעסק בתפקיד המחנכים בחברה מחנכת בעמק יזרעאל. מהי חברה מחנכת, מי יוצר ומייצר חברה מחנכת ובאיזה אופן חברה יכולה לשרת ולטפח תהליכים חינוכיים משמעותיים? על עקרונות החיבור בין מערכות חינוכיות קיימות, יצירת אקוסיסטם חינוכי ובניית רצף הוליסטי בתהליכים חינוכיים.
  • חינוך ליזמות וטכנולוגיה, בשיתוף 'ירוק - מרכז יזמות רובוטיקה וקהילה' – מפגש בנושא חינוך טכנולוגי. יזמות היא תפיסת עולם, המצויה בהישג ידם של המחנכים והלומדים.
  • חיים משותפים - בשיתוף קרן 'יוזמות אברהם' - מפגש בנושא חינוך לחיים משותפים בין החברה היהודית והערבית, כמתבקש ממרקם החיים בעמק, במטרה לרקום תכנית אסטרטגית מועצתית לפעילויות בנושא.
  • למידת חקר ולמידה חוץ כיתתית, בשיתוף מרכז יזמות 'כנרת' - מפגש בנושא חשיבותה של למידה מחוץ לכתה ולמידת חקר בחברה מחנכת ובשינויים המתאפשרים בדמות המחנכים, כתוצאה מהן.

בערב התקיים מופע הצדעה מרגש, עבור המחנכים והמחנכות בעמק, עם לאה שבת ואחייניה - מנור ואביהו שבת. המופע התקיים באולם המופעים ביפעת, בנוכחות אנשי חינוך ממסגרות חינוכיות שונות, בעבר ובהווה.

"בחברה מחנכת, מגוון מחנכים הם חלק מהשלם המגדל את ילדינו. יש לנו זכות גדולה להיות מעצבי החברה של המחר. זכות ששמורה לכולנו, ביחד. 'חג מחנכי העמק' נועד להנכיח את העשייה החינוכית בכל המסגרות - הפורמליות והבלתי פורמליות ולהוקירה. היום הזה מוקדש כולו לכם!", אמר מנהל אגף החינוך יפתח גיא.

"אתם חלק בלתי נפרד מחייהם של ילדינו, משפיעים עליהם ובמקרים רבים, אף מהווים עבורם מקור השראה. כל אחד ואחת מכם היא דמות משמעותית שמטביעה חותם, רואה כל ילד וילדה, נער ונערה, משפיעה עליהם, מלווה אותם ותורמת לצמיחתם. זה המקום לומר לכם - תודה!" ברך ראש המועצה אייל בצר.

צוות חינוכי בית הספר 'מרחבים' כפר יהושע

מפגש בבית הספר 'אופקים' מרחביה

הורים מלמדים תלמידים

מימין לשמאל: נשות הקרן יוזמות אברהם, אייל בצר אש המועצה, יפתח גיא מנהל אגף החינוך, דליה אייל ממ ראש המועצה וסגניתו
צילום: ענת חרמוני

אביהו שבת
צילום: אבי חיימוביץ'

לאה שבת ואחייניה בהופעה
צילום: אבי חיימוביץ'

מנור שבת
צילום: אבי חיימוביץ'