סיכום עונת החפירות 2021 בתל שמרון


במהלך הקיץ, צוות בינלאומי ביצע חפירות ארכיאולוגיות בתל שמרון מ-28 ביוני ועד 3 באוגוסט. חפירות אלו היו יוצאות דופן בכך, שהייתה זו אחת המשלחות הבינלאומיות היחידות, אשר לא אולצו לבטל הגעתן השנה, בשל מגפת הקורונה.  הצוות (המחוסן כולו) הוזמן על ידי המכון הארכיאולוגי של אוניברסיטת תל אביב, ונבדק בקפדנות עם הגעתו על ידי צוות המרכז הרפואי רמב"ם. לאחר שחרור הקבוצה מבידוד, יכלו חבריה לבצע מחקר בתל שמרון, במהלך חודש יולי. פרופ' דניאל מאסטר, מנהל משותף של משלחת החפירות, אמר: "העדיפות הראשונה שלנו היתה בטיחות הצוות ובטיחותם של התושבים השכנים בעמק יזרעאל. אנו מודים לכל השותפים המקומיים, אשר איפשרו לנו לבצע את עבודת המחקר בצורה נאותה ובטוחה, בימים הקשים והלא-רגילים האלו.  "

 השנה התמקדה עונת החפירות בשני מתחמים עיקריים, בהם נחשפו שפע ממצאים: קירות, חומות מלבני-בוץ, רצפות, מטבעות, כדים וכלים שונים.

רוב המאמץ כוון השנה לחפירה במתחם שבמרכז תל שמרון, על גבי מורדותיו המערביים. זהו מיקומו של יישוב יהודי, שהתקיים שם בשלוש המאות הראשונות לספירה הנוצרית. השנה, הצוות חשף חלק ניכר מהיישוב היהודי, אשר איפשר לקבוע בוודאות את מועד הקמת המבנים שבו. בפעם הראשונה, הוכחות טובות שנצטברו מביאות למסקנה שהכפר הוקם במאה הראשונה לספירה, כנראה לפני המרד היהודי הגדול. ההוכחות הארכאולוגיות תואמות היטב את כתביו של ההסטוריון יוספוס פלביוס, המציין ששמרון (המכונה בפיו 'סאמוניה') היה ישוב נאמן למורדים. משלחת תל שמרון מצפה שחפירות-המשך בשטח זה יוסיפו ידע משמעותי אודות חיי היהודים בגליל, בעת ההיא.

בפסגת התל הורחב שטח נוסף של חפירה. בשטח זה נחשפו חומות גדולות, עשויות לבני-בוץ, הניצבות במקביל למצוק של פסגת התל (כנראה כחלק מביצורים של היישוב שהוקמו בתקופת הברונזה). חפירות 2021 חשפו חומות מתקופת הברונזה, אשר נשתמרו בגובה של יותר מ-2 מטרים – שימור יוצא דופן לגבי קירות שנבנו לפני כ-3,700 שנה. בשלב מסוים, במחצית המוקדמת של האלף השני לפני הספירה, החומות הגדולות נבנו מחדש וכוסו בשכבות אדמה, המשמרות אותן היטב עד היום. ב-2021 הצוות ניסה לחקור איך הביצורים הללו נבנו מחדש ובהמשך, יחקור את השרידים מבנייני-העלית (מקדשים, ארמונות וכד') אשר עליהם נועדו להגן חומות-ענק אלו.

כמו בעונות הקודמות, הופקו מתל שמרון מגוון ממצאים, אשר יסייעו בהבנת החיים הקדומים בעמק יזרעאל.  כלי אבן יעזרו לצוות להבין כיצד הקדמונים הכינו כאן את מזונם, כלי החרס ממחישים כיתד אכלו ושתו, מטבעות ברונזה קטנים מספקים מבט על חייהם הכלכליים - כל אלה נמצאו בעונת החפירות החולפת. בעונה זו, החלה המשלחת להשתמש גם ברשתות חברתיות, וניתן כיום לצפות באינסטגרם ובטיק-טוק בתמונות וסרטונים עדכניים של קערות שלמות ומוצגים אחרים, שנחשפו בחפירות התל.

עונת החפירות לשנת 2021 הייתה, במובן מסוים, מצומצמת יותר בהיקפה מהעונה הקודמת, בשל המגפה. חברי הצוות לא יכלו לעסוק במחקר, באותה אינטנסיביות ובפעילות הקהילתית הנלווית, אך הם מביטים קדימה לשובם ב-2022, כדי להמשיך במחקר ולגלות עד כמה היה תל שמרון חלק מההיסטוריה הרצופה של עמק יזרעאל, מאז ההתיישבות של תקופת הברונזה המוקדמת ועד למשתכנים המאוחרים של שנות החמישים במאה העשרים. החל מהקמתו כעיר של כנענים, דרך היותו יישוב יהודי בתקופה הרומאית, ועד להקמת מעברה עליו לאחר קום המדינה – לתל שמרון יש עדיין סיפורים רבים לספר... להתראות בעונת 2022!

לפרטים והצטרפות לקבוצת 'חפירות שמרון' – מוזמנים לפנות אל עמיר מורן, ידיד המשלחת 052-4287818

חפירות תל שמרון