מסע 'דרך ארץ' ה-15

'דרך ארץ' - מסע לזכרם של חמשת בני העמק שנפלו במלחמת לבנון השנייה


כ- 150 בוגרי שכבת י"א מיישובי המועצה, השתתפו במסע 'דרך ארץ' שהתקיים בשבוע החולף (18 - 20 באוגוסט).

מסע 'דרך ארץ' הנו מסע לזכר חמישה בני העמק שנפלו במלחמת לבנון השנייה: סמ"ר יונתן הדסי, סמ"ר אורן ליפשיץ, סרן גלעד שטוקלמן, סמ"ר יניב טמרסון וסרן צור זרחי, זכרם לברכה.

המסע הערכי החל כיוזמה של חברי הנופלים לפני כ- 15 שנים, במטרה להנציח את חבריהם בדרך חיה, ליצור שיח בגובה העיניים בין המדריכים לבין בני ובנות נוער שמתחילים את שנת הי"ב שלהם, לדבר איתם על ההתלבטויות, על מה שמעניין אותם ועוד.

גם השנה, צוות המדריכים הורכב, ברובו, מחניכי המסעות בשנים קודמות, כך שנוצרה תחושה של סגירת מעגל מרגשת עבור כולם. זו ההמשכיות, עליה חלמו מייסדי הפרויקט!

הצוות כלל 20 מדריכים: חיילות וחיילים בשירות סדיר, או בקבע, משוחררים צעירים, סטודנטים, 12 אנשי מנהלה: בוגרי י"ב, שנת שירות, חיילים וצעירים ועוד - כולם לקחו חלק בהתנדבות.

קדם למסע תהליך ארוך, שהחל כבר בחודש מרץ, לאיתור מדריכים, צוות מנהלה, פגישה של נציגי המדריכים בבתי הספר, ישיבות תוכן, מפגש עם ההורים השכולים, טיול ההכנה, פגישות מדריכים ביישובים עם בוגרי י"א, ועוד ימים רבים של הכנות.

היום הראשון למסע הוקדש להיכרות עם הנופלים ועם גבול הצפון, בערב התקיים טקס מרגש בהשתתפות המשפחות השכולות וראש המועצה. היום השני עסק בחיזוק הקשר ותחושת המחויבות למדינת ישראל, והיום השלישי עסק בעידוד בני ובנות הנוער לעשייה חברתית, ציבורית, קהילתית ועוד.

שלושת ימי המסע הפיזי הם תהליך שלם אל מסע פנימי, המביא את החניכים והמדריכים להתמודדות עם דיונים בנושאים שונים ומגוונים.

יפתח ישראלי הוביל את המסע, השנה. יפתח היה חניך במסע בשנת 2011, השתייך לצוות המנהלה בשנת 2013 והדריך בשנת 2018; "יש משהו מיוחד במסע הזה, שקשה להסביר אותו במילים. משהו שגורם לכולנו לחזור, בכל שנה, לקחת חלק ולנסות להעביר, אפילו במעט, את החוויה האישית של כל אחד ואחת מאתנו.
המשמעות המילונית של צמד המילים "דרך ארץ" היא נימוסים, מנהגים מקובלים, התנהגות נאה מתוך כבוד. חז"ל אמרו: "עשרים ושישה דורות קדמה דרך ארץ לתורה" ובעיניי, אין דרך טובה יותר לזכור את יונתן, אורן, גלעד, יניב וצור, אלא דרך ערכים אלו, אשר הולכים ונעשים נדירים יותר ויותר - ערכים של אהבת הארץ והאנשים על שלל גווניהם ודעותיהם! תודה גדולה לצוות המדריכים והמנהלה, למועצה וכמובן לכם - החניכים!"

יאיר שטוקלמן, אחיו של גלעד ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, הדריך השנה במסע. "המסר שציוו לנו הנופלים, במותם, הוא לעשות שירות משמעותי, לקחת אחריות, לתת מעצמך יותר וזה מה שהיה לי חשוב להעביר לבני הנוער במסע השנה", סיפר יאיר.

מורן ניר: "זו השנה ה- 15, בה ניתנה לי הזכות להיות חלק מפרויקט 'דרך ארץ'. כל שנה, מרגש מחדש לחוות את העוצמה, להיות לעזר למוביל, לצוות המדריכים ולמנהלה, לראות ולשמוע את בוגרי העמק מעורבים ותורמים לחברה, שואפים לשירות משמעותי ומקיימים את האמרה 'ואהבת לרעך כמוך'. כשתחזרו תבינו! כמילות הסלוגן של 'דרך ארץ', האומרות הכל."

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר, נכח בטקס וברך את המשתתפים במסע: "חמש עשרה שנים של המסע לזכר הבנים.
מסע 'דרך ארץ' הוא לא עוד טיול. הוא אחד האמצעים, הממחישים את חשיבות האזור ואת הנכונות והמאמץ שהושקעו בשמירה עליו. 
במהלך המסע, ניתן דגש על ערכי ההתנדבות, האחריות והחברות שהנחו את יונתן, אורן, גלעד, יניב וצור וחבריהם.
בשנים האחרונות, וגם עכשיו, אנו מבינים עד כמה הביטוי 'דרך ארץ' מהותי, בכל היחסים שבין האנשים המהווים את החברה שלנו. עד כמה חשוב לשמר את הערך הזה לבניית עתיד טוב יותר לכם – בני הנוער - ולכולנו."

מסע דרך ארץ
צילום: מורן ניר

אייל בצר ראש המועצהצילום: נרי ירדני