"דברים גדולים נעשים על ידי סדרה של דברים קטנים המצטרפים יחדיו" (וינסנט ואן גוך) 

שתי תערוכות אמנות נפלאות מוצגות בעמק יזרעאל, בימים אלה;  'פסטורלה' - תערוכת ציוריו של האמן אלי שמיר בגלריית בית חנקין, בכפר יהושע 'חֵיק הָאֵם הַנֶּעְדָּר' - שרון רשב"ם פרופ, עידית לבבי גבאי בגלריית 'מירווח' בהרדוף


'פסטורלה' - אלי שמיר

אוצרות: אורנה אתקין רביב, אילת הרצוולף, נטע הבר

כפר יהושע ואנשיו בציוריו של האמן אלי שמיר.

בתערוכה מוצגים ציורי נוף ודיוקנאות שצוירו בשנים 2020-1980 בהם ציורים הנחשפים לקהל, בפעם הראשונה.

שמיר, בן כפר יהושע מצייר לאורך השנים את נוף הכפר המשתנה ואת אנשיו. בתערוכה מוצג סיפורו של מושב העובדים בעמק יזרעאל, כפי שנקלטו בעיניו והונחו על הבד, בשפת הציור הייחודית שלו. לצד התייחסות קונקרטית למקום ולזמן, התערוכה מזמנת מבט אוניברסלי על אדם ומקום.

התערוכה מוצגת בגלריית בית חנקין, בכפר יהושע, בכפוף לכללי 'התו הסגול'. שעות פתיחה במהלך השבוע: יום א'  15:00-09:00, בימי שישי ושבת 13:00-11:00 או בתאום מראש  054-7474510,  052-6286290

דוא"ל: [email protected] אתר: www.beithankin.org

אלי שמיר, רעייתו וראש המועצה בתערוכה פסטורליה

 

'חֵיק הָאֵם הַנֶּעְדָּר' - שרון רשב"ם פרופ, עידית לבבי גבאי

אוצרת: לאה בר סלע

'חֵיק הָאֵם הַנֶּעְדָּר'  - שרון רשב"ם פרופ, עידית לבבי גבאי, אוצרת: לאה בר סלע.
בתערוכה - 'חֵיק הָאֵם הַנֶּעְדָּר' – מוצגות יצירותיהן של שתי אמניות, בנות קיבוץ, המקיימות ביניהן מירווח ושיח בין-דורי. תערוכה אינטימית זו חוזרת לשאול ולחשוף את יסוד הערך ונוכחות 'הקבוצה' כמרחב התחנכות והגשמה, כאפשרות המבשרת עתיד משוחרר מתבניות מסורתיות ובורגניות של התא המשפחתי, עתיד המבקש להחליף את המשפחה הביולוגית במשפחה אידאולוגית-רוחנית. להשתחרר מהכוחות המעצבים של קשרי הדם.

אב- ילד/ה - אם    האם ניתן להחליף מסגרת טבעית זו באחרת?
                             להתכחש לפוטנציאל החד פעמי של יחידה זו?
 ובהיעדרה, מהן ההשלכות והמשמעויות הנגזרות מכך עבור הילד/ה? האם? האב?

שרון רשב"ם פרופ (נ.1967) - בת קיבוץ גבעת חיים איחוד, חוזרת אל רגעי הבדידות שהתקיימו בחצר המשותפת.  בעבודותיה היא שוזרת בקו, שוב ושוב, את ילדי המשק המתרוצצים חופשיים במרחב. הם קרובים לאדמה, עירומים , מלאים בגופניותם התמה, מתבדרים ברוח, עטופים האחד באחרת ובתוך החוויה המבקשת להיות הרמונית- חוויה של קבוצה וטבע, משוטטים בכאב ומבקשים אחר קירבת אם מייחדת, עוטפת, מנחמת.

עידית לבבי גבאי (נ. 1953) - בת קיבוץ מרחביה, בוחנת כיצד משתקפים בחייה הפנימיים עקבות ילדותה. לאורך השנים היא מחפשת ומבקשת לסמן פרטים ומרחבים שהכילו וקיימו את חיי היום יום בקיבוץ. את העדר 'חֵיק הָאֵם' היא משליכה על חפצים ומבנים של החצר הקיבוצית, אותם היא מטעינה בתחושה גופנית מודחקת.

עם השנים, הפכו אלו עבורה לסמלים המייצגים הווית חיים כוללת, שלדבריה היא כה טעונה, נפרטת ומתרחבת בתוכה כך שכמעט ואיננה ניתנת לתיאוּר והשגה.

תחושות, זכרונות, שאלות ורגשות אלו מתנסחות ונבדקות במסע היצירה האישי של כל אחת מהאמניות, בשפתה הייחוּדית, מתוך כאב ופליאה ורצון להעמיק שיחה, הבנה ושיתוף,  בחוויה קיומית-אנושית זו, ביחס למשמעות "ניסיון החזון הקיבוצי-קבוצתי"  ותוצאותיו.

התערוכה מוצגת בגלריית 'מירווח' בהרדוף, עד יום 12.2.21  בימי ששי - שבת 11:00-14:00

או בתיאום ביקורים מראש – רועי 058-7696865 . לפרטים נוספים - לאה בר סלע 052-5683508

אתר: WWW.MIRVKH.ARTGALLERY.COM או באתר קיבוץ הרדוף

אייל בצר ראש המועצה: "הגלריות בעמק ממשיכות לפעול על פי כללי 'התו הסגול' ולספק אתנחתא תרבותית לשוחרי התרבות בעמק. שתי תערוכות נפלאות נפתחו השבוע ואני מזמין את כולכם לקחת רגע של שלווה ולבוא ליהנות מהן."

יום אחד' - עירית לבבי גבאי'

'תרדמון' שרון רשבם פרופ

שרון רשבם פרופ 'ילד ודב'

'אסם לבן' עידית לבבי גבאי