גילוי ארכיאולוגי מפתיע של מקווה מרשים בן 2,000 שנה יועתק בשלמותו לקיבוץ חנתון

המקווה שנמצא במרחק פחות מקילומטר מחנתון, יועתק ללב הקיבוץ בניסיון לשמר שיח בין דורי בין עברה העתיק והיהודי של הגליל, להווה המודרני


לאחרונה, נחשף גילוי מפתיע של מקווה מרשים בן 2,000 שנה, במרחק פחות מקילומטר מקיבוץ חנתון. הגילוי הנו חלק מחפירה שנעשתה באתר הארכיאולוגי של חנתון בשנת 2019, הממוקם צפונית לצומת יפתחאל ודרומית-מערבית לתל חנתון. החפירה נערכה לקראת סלילת כביש חדש ,שיתחבר ממזרח עם כביש 79.

מקווה הינו מבנה המאפשר טבילה במים. המבנה יכול להיות טבעי (מעיין) או שנבנה בידי אדם.  טבילת כל הגוף הינה חלק מהותי מחוויה דתית המוזכרת בתנ"ך ומתוארת בפירוט רב בתלמוד. מדובר במנהג עתיק וייחודי, המתקיים באותו אופן כבר 2,000 שנה.

קהילת חנתון מעוניינת לשמר את העבר, להתחבר להווה ולחלום על העתיד. על כן, הציבה לעצמה מטרה להציל את המקווה העתיק מהריסה, על ידי בניית הכביש המתוכנן, שמתרחשת בימים אלו. הם יעשו זאת באמצעות העברת הפריט הארכאולוגי החשוב הזה, ללב קיבוצם. בכך הם מעוניינים ליצור שיח בין דורי בין עברה העתיק והיהודי של הגליל, להווה המודרני.

המקום המיועד להצבת המקווה הינו סמוך למרכז שמיא ביישוב: מקווה פעיל וליברלי, המושך מבקרים מישראל ומהעולם. החיבור בין העבר להווה יביא לידי ביטוי את המסורות היהודיות בגליל.

בשיתוף פעולה עם רשות העתיקות ובתמיכת המועצה, התוכנית היא להקים פארק ארכאולוגי, המשלב גת יין עתיקה שנחשפה בחנתון, לצד ממצאים שונים שרשות העתיקות הסכימה להשאיל להם לטובת הצבתם בפארק. מקום זה יהפוך למרחב חינוכי המשרת את הסביבה ומבקרים מכל רחבי העולם.

התוכנית כוללת הוצאת המקווה מאבן הסלע בו הוא חצוב, הרמתו והעברתו כיחידה אחת, למיקום הצמוד למקווה של חנתון. הפעולה תבוצע בשיטה שתשמור על המבנה העתיק וכן, תאפשר לאנשים לבקר את המקווה באופן בטוח.

מסביב למקווה העתיק ייבנה פארק ארכאולוגי - חינוכי, בו תהיה למבקרים הזדמנות ללכת על שבילים, בינות צמחייה יפיפייה וללמוד על התגליות הארכאולוגיות החשובות, שנמצאו במרחב הגליל.

לפרטים נוספים ותרומות למיזם: 054-3133718 או באתר https://www.jewcer.org/project/savethemikveh388889

מקווה - ממצא ארכיאולוגי

צילום: סטיב גריי