קיבוץ, נוסד בשנת 1923

  • כתובת: מזרע, 1931200 
  • דוא"ל מזכירות: [email protected] 
  • מזכירת ועד מקומי: אתי האן 
  • מנהל עסקי: ארז אגוזי 
  • יו"ר ועד: צפריר מינצר 
  • טלפון: 04-6429701
  • פקס: 04-6592124
  • אתר מזרע

מזרע

  

מקור השם

 השם "מזרע" נזכר במקורות ובמפות מימי הביניים, אולם המקור המדויק אינו ידוע. יש הסוברים שהוא נגזר מנחל מזרע, אולם יש מי שקושר את השם ל"חוות מזרע" - חווה חקלאית עתיקה שהייתה במקום.

רקע והתיישבות

מזרע הוא קיבוץ בעמק יזרעאל, בין עפולה לנצרת. המשתייך לקיבוץ הארצי.

הקיבוץ הוקם על תל שנקרא "רובע-אל-נצרא" במהלך חג החנוכה בשנת 1923 על ידי עולים מן העלייה השלישית. בשנה שלאחר מכן הצטרפו אל המייסדים קבוצת עולים אשר התגבשה בחיפה, ובמהלך שנות השלושים הצטרפו לקיבוץ חברי השומר הצעיר מגליציה כחלק מעלייה ב'. במהלך המנדט הבריטי בארץ ישראל, קיבוץ מזרע אירח את מטה הפלמ"ח, עד אשר הוא התגלה על ידי שלטונות המנדט במסגרת מבצע אגאתה בשנת 1946. לקיבוץ ישנו גם מוזיאון אשר מציג את ההיסטוריה של היישוב. בזמנו עברה ליד הקיבוץ רכבת העמק, ובמוזיאון הקיבוץ עדיין ניתן לראות מקטע מן המסילה המקורית.

הקיבוץ מוכר כיום בישראל בעיקר בשל מפעל הבשר "מעדני מזרע" שפועל מאז שנת 1957. מפעל זה הוא אחד מספקי בשר החזיר היחידים בארץ ואחד הגדולים מביניהם. במשך שנים רבות היה הספק היחידי בישראל של בשר לא כשר. עבור הציבור הדתי בישראל, קיבוץ מזרע הפך לסמל של טומאה וכהפרה של אופיה היהודי המובהק של המדינה. בעקבות "התרגיל המסריח" בשנת 1990, ח"כ מטעם אגודת ישראל אמר כי על חבר מזרע כי הוא "לא רק מכר חזיר, אלא הוא גם התנהג כמו חזיר". בעקבות עלייה מחבר העמים בשנות התשעים קמו חברות מתחרות רבות בישראל למפעל של מזרע, ובעקבות כך לבסוף מזרע מכרו 75 אחוזים מן המפעל ל"טיב טעם" - רשת סופרמרקטים ישראלית אשר מוכרת בשר חזיר.

ביוני 2007 התקיימו מגעים מתקדמים בין בעלי השליטה ברשת טיב טעם לבין איש העסקים ארקדי גאידמק לגבי רכישת הרשת. גאידמק הכריז כי בכוונתו להפסיק את מכירת בשר החזיר ברשת וכי הוא מעוניין שהמפעל של מזרע יספק בשר עוף במקום בשר חזיר. עם זאת, כעבור כמה ימים התפוצצה העסקה בשל דרישת ארקדי גאידמק להורדת מחיר הרכישה בכ-10 מיליון דולרים והקושי בהפיכת הרשת לכשרה.

כיום, בנוסף למפעל לעיבוד הבשר בקיבוץ, מזרע מחזיקה גם במפעל מכונות הידראוליות, ומפעל להזרקת אבקת מתכת. ישנו גם מלון בשטח קיבוץ וחדרים להשכרה אשר משמשים את הסטודנטים במכללה האקדמית עמק יזרעאל הסמוכה לקיבוץ. בנוסף, מפעיל הקיבוץ גם מרכז לרפואה אלטרנטיבית, לרבות רייקי, רפלקסולוגיה ושיאצו.

בשנת 2020 חיים במזרע כ-960 איש.

תעסוקה

חקלאות: כותנה, תירס, חיטה, אגוזי פקאן והדרים, רפת

תעשייה: "מעדני מזרע" למוצרי בשר ונקניק, תעמ"ל - תעשיית מוצרי לחץ וכלים הידראוליים, "מטלור 2000 - מפעל להזרקת אבקות מתכת.

תיירות: מלון "נוף תבור" (בשיתוף עם הורן & לייבוביץ'), אירוח כפרי וענף השכרת חדרים לסטודנטים של מכללת עמק יזרעאל.

מסחר: "מפגש מזרע" (מעדנייה, מסעדה וחנות מזכרות), תחנת דלק משותפת עם חברת 'אלון'.

חינוך

הגיל הרך: בקיבוץ

בי"ס יסודי: בית ספר אופקים בקיבוץ מרחביה

חטיבה ותיכון: בית ספר עמקים תבור בקיבוץ מזרע

שירותי בריאות

קופ"ח כללית 04-6429988

מרפאת שיניים 04-6429810