The Butterfly Button
דלג לתוכן העמוד

לוגו המועצה האזורית עמק יזרעאל

 

 

פרוטוקול ישיבת מליאה מס' 38 מיום 26 במרץ 2023 ד' ניסן תשפ"ג 

נוכחים:
אייל בצר, דליה אייל, אבי סמוביץ, שי יזרעאלי, זיו ורהפטיג, יעקב איציק, בן זייד, אברהם כץ, יריב בן עזר, רחל בן חורין, אלי בראל, טטיאנה בונצ'וק, רפאל פלט, אייל ליבוביץ', יואל טסלר, יוחאי פורת, ישראל ויזל, מנשה מלכין, רמי יחיא, אורי קירי, עופר עמר, ארז יפלח, ארז בלסקי, מירה גלס, עפרי רביב, גל בריל, נועם הולנדר, שיר פרסאי ברניב, שמר ויניק, דורית סלע, רז קרני, שמוליק דודאי, תמי נתיב, אלי בן סימון, טאהא סועאד, יוסי גת, תומר רגב, אפי קדרון.

חסרים:
עודד טל, איתי אדמון, אייל ברש, עומר סעאידה, צליל אבני, יורם רז, איתמר זליגמן.

משתתפים: צחי אייזנר, שגיא וייץ, אפיק ונה, אלי יהודה, שחר אורן, מירי שריג, אלינה סבצ'קין, עו"ד עודד דונג.


על סדר היום:

הרמת כוסית חגיגית לרגל חג הפסח

דיווחי ראש המועצה

 1. היכרות עם שירה מועלם - מנהלת השירות הפסיכולוגי
 2. יושב ראש ועדת הביטחון של המועצה - פרידה מיוסי גת ובחירת יושב ראש חדש
 3. הצהרת אמונים והצגת נציג חנתון - עפרי רביב
 4. הצהרת חברי המליאה 
 5. הצגת תכנית אסטרטגית לוותיקים
 6. דוח ביקורת בנושא עמידה בתקני כיבוי אש 
 7. דוח ביקורת לשנת 2021 - התנהלות הוועד המקומי קיבוץ מרחביה
 8. בחירת חברי ועדת ביקורת - הסוללים
 9. בחירת חברי ועדת ביקורת - כפר ברוך
 10. אישור שמות רחובות - חנתון
 11. אישור שמות רחובות - תמרת 
 12. בית הספר 'מרומי שדה', חשבון רשות - אישור סגירת חשבון
 13. בית הספר 'מרומי שדה', חשבון הורים - אישור סגירת חשבון
 14. בית הספר 'העמק המערבי', חשבון רשות - פתיחת חשבון ומינוי מורשה חתימה
 15. בית הספר 'העמק', חשבון הורים - שינוי מורשה חתימה
 16. עדכון תקציב 2023 - ועד מקומי גבת
 17. מקווה הושעיה - אישור קיום התקשרות ללא מכרז
 18. אישור צירוף חבר מליאה להנהלה
 19. אישור מתן תמיכות 2023 
 20. מינוי ועדת בחירות לשנת 2023 
 21. עדכון בנוגע לתיקון טעות סופר בתקציבי ועדים לשנת 2022 
 22. תב"רים

אייל בצר: נתחיל בהרמת כוסית לכבוד חג הפסח - חג החירות, בתקווה לחירות אמיתית. כשמדברים על "עם חופשי בארצנו" הכוונה היא לחופש אמיתי. צוות המועצה ואני מאחלים לכולם חג חירות שמח. ברוח האביב שבפתח, אני מאחל לכל אחד ואחת מכם צמיחה - גם מקצועית וגם אישית וכמובן, רמדאן קרים לכל חברינו שחוגגים את הרמדאן. חג שמח לכולם!

עדכוני ראש המועצה

שדה התעופה
נושא שדה התעופה עדיין מעסיק אותנו. התוכניות של הממשלה החדשה עדיין לא ידועות לנו, למרות שאנחנו זוכרים את העמדות של חברי הממשלה הנוכחית בקדנציה הקודמת שלהם, כשרים - הם התנגדו להקמת שדה תעופה בעמק. אנחנו מקווים מאוד שיעמדו בהבטחות להקים את שדה התעופה בדרום ואולי גם בחיפה. אנחנו מסתמכים גם על ועדת עילם, שבמסקנות הביניים שלה קבעה שצריך להקים שדה תעופה בדרום ואולי גם בחיפה. אנו ערניים ודרוכים בנושא. נמשיך לעודד הקמת שדה בדרום ובחיפה. בתור יושב ראש האשכול הצפוני, המאגד בתוכו כ- 450,000 תושבים מ- 18 רשויות, ערביות ויהודיות כאחד, אני מנסה ביחד עם עינת קליש - ראשת העיר חיפה, לארגן פגישה בחודש מאי, בה נציג את הטיעונים שלנו. לאחרונה, נשמעו קולות מראשי ערים באזור המבקשים להקים את שדה התעופה בגליל. לא דיברו על רמת דוד, אבל ברור שהם מכוונים לצפון.
קיימתי פגישה עם אלי ברדה - ראש עריית מגדל העמק, וסיכמנו לפעול ביחד כדי לקדם את הקמת שדה התעופה בחיפה.

יש שני אתגרים נוספים שאבקש משחר אורן להציג, משום שהוא שותף יום יומי בהתמודדות איתם. האחד - ועדת הגבולות והשני - נושא חדש שנקרא תמא 75.

ועדת גבולות עוסקת בחלוקת הכנסות. מדובר בהחלטות של הממשלה הקודמת והן אמורות להיות מיושמות בממשלה הזאת. ניהלתי שתי שיחות עם רונן פרץ - המנכ"ל החדש של משרד הפנים. במאי תתקיים פגישה, בה אנסה לשכנע אותו שההחלטות האלו לא יחולו עלינו.

תמא 75 זו תוכנית של ראשי ערים בקריות ובמפרץ חיפה, שמטרתה לנקות את המפרץ ממזהמים, לפתח את האזור ולהכשירו למגורים. במסגרת התוכנית, יש כוונה להעביר מתקנים מזהמים ממפרץ חיפה לעמק.

תמא 75

שחר אורן: כפי שאייל ציין, תמא 75 זו תוכנית מתאר ארצית, שמטרתה להפחית את גורמי הזיהום במפרץ חיפה. בפן החיובי, הפרויקט ישפר מאוד את איכות הסביבה עבור תושבי המפרץ ובסופו של דבר גם עבורנו, משום שגם אנחנו מושפעים מהמצב כיום. בפן השלילי, אנחנו חוששים מהעברת גורמים מזהמים לעמק.

התוכנית כוללת שני תחומים עיקריים:

הראשון פחות רלוונטי לנו והוא פינוי מצבורי הגז הפחמני המעובה (גפ"מ). האתר שנבחר לקליטה הוא אתר יבור ולכן אנחנו פחות מתעסקים בתחום.

התחום השני הוא פינוי התזקיקים - מצבורי הדלק על סוגיו השונים, החל מדלק סילוני וכלה בדלק רגיל למכוניות. במסגרת החיפוש אחר אתר אליו יעבירו את התזקיקים, נבדקו מספר מקומות ובסופו של דבר נבחרו שמונה נקודות. אנחנו מתנגדים למתווה שהציעו וביום שלישי הקרוב יתקיים דיון בנושא במועצה הארצית. אנחנו רואים בעיתיות רבה בכך שלא נכללו נציגים של משרד הבריאות בתהליך התכנון ועל רקע זה אנחנו מתנגדים. הקריטריונים שנקבעו לסינון הראשוני של אתרי הקליטה התייחסו בעיקר לנוף, ולאורך התהליך לא ניתן יחס משמעותי לנושאים אקולוגים ובריאותיים. עד כה, נשלחו מכתבים רבים מטעם ראשי הערים באזור. בהובלת ראש המועצה - אייל בצר, נוסחו ונחתמו שני מכתבים המאגדים את ראשי הרשויות באזור, במטרה להציג חזית אחידה ודרישה ברורה ונחרצת לגבי התוכנית. האמירה היא שהפרויקט החיובי מאוד של פינוי וניקוי המפרץ ממזהמים, לא יכול לבוא על חשבון רשויות אחרות.

ועדת הגבולות

שחר אורן: המועצה האזורית עמק יזרעאל הינה מועצה מרובת גבולות ושכנים, ובכל גבול יש ניסיון לנגוס בשטחי המועצה. ברוב המקרים, אנחנו מצליחים להגיע להסכמות. בכל הנוגע לחלוקת הכנסות, עמדת המועצה היא שאין לה יכולת לחלוק את הקיים וככל שרוצים לקבוע חלוקה אחרת, ניתן להכיל אותה רק על הכנסות עתידיות. כרגע, יש מספר סוגיות פתוחות באשר להכנסות של המועצה.

סוגיה אחת עוסקת בחלוקת רווחים מאזור התעשייה 'אלון תבור'. אחרי מאמצים רבים של ראש המועצה מול המנכ"ל הקודם של משרד הפנים, שופרה ההצעה וכרגע מה שעומד על הפרק הוא חלוקה של רווחים עתידיים. אנחנו מתכוונים להגיע להבנות דומות גם עם המנכ"ל הנוכחי. מדובר בהחלטה בעלת השפעה נרחבת מאוד על הכנסות המועצה ואנחנו דורשים לכבד את ההסכמות שהתקבלו בעבר בין המועצה לבין בוסתן אל מארג' ועפולה.

באזור תעסוקה 'שגיא 2000' הייתה המלצה של הוועדה לחלק את הרווחים באופן כזה, שמגדל העמק תקבל 60 אחוזים והמועצה האזורית עמק יזרעאל תקבל 40 אחוזים. בזכות הסכמות עבר בין ראש המועצה - אייל בצר לבין ראש עריית מגדל העמק - אלי ברדה, על חלוקה של 50 אחוזים לכל צד, ובזכות היחסים הטובים בין שתי הרשויות ושני ראשי הרשויות, אלי ברדה הצטרף למכתב שנשלח על ידי המועצה בנוגע לקביעת הוועדה ועמד על כך שההסכמות שהתקבלו בעבר יכובדו. בנושא החלוקה ממחנות צה"ל, הגיעו להסכמות בנוגע לצמצום הגזרות העתידיות העומדות כנגד עמק יזרעאל, אבל נכון לעכשיו הכול פתוח ונתון לשינוי על ידי הממשלה הנוכחית.

סוגיה אחרונה, שאנחנו דווקא רואים בה הזדמנות, עוסקת במנדט שהמועצה דרשה וקיבלה עליו את אישור משרד הפנים, בנוגע לשינוי גבולות בין מגדל העמק, המועצה האזורית עמק יזרעאל ויפיע. בלב הדרישה עומדת סוגיית קיבוץ כפר החורש, שמוגבל מאוד ביכולת שלו להתפתח, בשל סימון שגוי של הגבולות. לאור האישור שניתן על ידי משרד הפנים, אנחנו מקווים שההסכמים בין הרשויות יכובדו.  

אישור להקמת מחלקה לצנתורי מוח במרכז הרפואי 'העמק'

אייל: כיושב ראש האשכול וכראש המועצה, אני רואה חשיבות רבה בתמיכה וקידום של המרכז הרפואי 'העמק', שחוגג השנה 100 שנים להיווסדו. 

לפני כחודש, התקיימה ישיבה עם יושב ראש קופת החולים הכללית - יוחנן לוקר ועם מנכ"ל הכללית - אלי כהן, בנוגע לבית החולים 'העמק'. אנחנו דורשים ממשרד הבריאות לאשר ולתקצב הקמה של מחלקה לצנתורי מוח בבית החולים. תיקבע פגישה לדיון עם ועדת הבריאות של הכנסת בנושא זה.

אנחנו עדים יותר ויותר לצורך הזה בעמק ובית החולים לא ערוך לתת מענה למקרים של אירוע מוחי. לצערי, זה יכול לקרות לכל אחד בכל רגע. נושא נוסף שעלה בפגישה הנו הקמת מחלקה לניתוחי לב. כרגע, יש מענה מסוים אבל הוא לא מספק. הנושא השלישי והיקר ביותר הנו שדרוג חדר המיון והפיכתו לחדר מיון מודרני.

סדר העדיפויות הנו:

 1. צנתורי מוח
 2. ניתוחי לב
 3. שדרוג חדרי המיון

מכספי תמיכת המועצה בבית החולים ('שקל לתושב'), הוחלט לקנות מכשיר למחלקת היריון בסיכון. בית החולים החליט לקדם את התחום ואת הטיפולים שהוא מציע. התקיים טקס הוקרה קצר.

מפעלי פסח

לפני כשבועיים, התקיימה במועצה ישיבת הכנה רבת משתתפים, בנושא. הפעילויות מבוצעות בהובלת מחלקת הילדים והנוער, בשיתוף פעולה עם מחלקות רבות במועצה, כגון: תחבורה, רכש, ביטחון, כספים ועוד. מדובר באלפי חניכות וחניכים שיצאו בפסח לפעילויות, מחנות, מסעות וטיולים. משימה מאתגרת ואנחנו מאוד גאים לעמוד בה!

קרן הארנונה

מדובר בהחלטה של המדינה ליצור קרן אליה יופרשו כספים מרשויות בהן ההכנסה מגביית הארנונה מעסקים עולה על אחוז מסוים מהתקציב, לטובת תמיכה ברשויות בהן ההכנסות נמוכות יותר. ישנה התנגדות גורפת למהלך, גם של השלטון המקומי וגם של השלטון האזורי. במסגרת ההתנגדות, כאקט של מחאה, השביתו ברשויות הגדולות את הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה.

שאלות:

שמר ויניק: כבר לפני הרבה זמן העליתי שאלה בנוגע ל'שלישי בשלייקס', שלא מתקיים אצלנו.

דליה אייל: זה אושר וייכנס לתוקף אחרי פסח.

שמר ויניק: מבקש עדכון לחברי המליאה בנושא התיכון הרביעי.

אייל בצר: זה נושא ארוך. אפשר להביא אותו לדיון באחת מהישיבות הקרובות.

שמר ויניק: מבקש שפרוטוקול ישיבת ההנהלה יפורסם באתר לפני ישיבת המליאה.

ארז בלסקי: דובר בעבר על תשלום אחיד עבור השימוש באולמות הספורט אבל אני מבין שההחלטה לא מיושמת.

אייל בצר: לפני מספר ימים, התקיים דיון בנושא בדירקטוריון של עמותת 'כחול לבן'. בישיבה הבאה נוכל לעדכן בנושא.

 1.            היכרות עם שירה מועלם, מנהלת השירות הפסיכולוגי.

במליאה האחרונה נפרדנו מחיה רביב. היום נכיר את שירה מועלם שהחליפה אותה בתפקיד ונכיר קצת את מחלקת השירות הפסיכולוגי.

שירה מועלם: נעים מאוד להכיר - שירה מועלם מרמת ישי, עובדת כבר אחת-עשרה שנה בשירות הפסיכולוגי במועצה. בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת חיפה ותואר שני מהמכללה האקדמית תל אביב – יפו. את השירות הפסיכולוגי הקימה חיה רביב לפני כשלושים שנה ובמשך השנים טיפחה ופיתחה את המחלקה. בתחילת הדרך, היו שלושה פסיכולוגים. כיום, אנחנו מונים כעשרים ותשעה. השירות הפסיכולוגי נותן שירות לכלל המסגרות החינוכיות במועצה, החל בגני הילדים, דרך בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים ובשנתיים האחרונות גם בתיכונים, ביחידות לקידום נוער ובמסגרות החינוך המיוחד. בנוסף, השירות הפסיכולוגי במועצה משמש כבית ספר לפסיכולוגים. פסיכולוגים באים אלינו כדי לעבור התמחות ובכך להתקדם בשירות הציבורי.

 1.           יושב ראש ועדת הביטחון של המועצה - פרידה מיוסי גת ובחירת יושב ראש חדש.

יוסי גת הודיע על רצונו לסיים את תפקידו כיושב ראש ועדת הביטחון של המועצה. ננצל את ההזדמנות להודות לו על תרומתו המשמעותית ועל הפרויקטים הרבים, אותם הוביל בחמש השנים בהן מילא את התפקיד. יוסי ימשיך לתרום כחבר בוועדה, ואנו מבקשים לאשר לתפקיד יושב הראש החדש את זיו ורהפטיג. זיו משמש כחבר בוועדה והסכים לפנייתנו לקחת על עצמו את תפקיד יושב הראש. 

 • החלטה:
  המועצה ממנה את זיו ורהפטיג ליושב ראש ועדת הביטחון של המועצה. 

ההחלטה התקבלה פה אחד.

יוסי גת: אמשיך לתרום בכל דרך שאוכל, אבל אני רוצה לומר שחשוב מאוד לפנות מקום לצעירים. המטרה העיקרית של ועדת הביטחון היא להיות הבקרה על מערכות החירום של המועצה ומתוקף כך, עוסקת בתחומים רבים. בין היתר, הוועדה פועלת מול 'המתמיד', הרב"שים ביישובים ומערכות נוספות. הדבר דורש זמן ואני שמח להעביר את הוועדה ליושב הראש החדש כשהיא במצב טוב. אני חושב שהמועצה צריכה לתגבר את כיתות הכוננות ולאמן אותן להתמודדות במגוון תרחישים, לדוגמה: רעידות אדמה.

אייל בצר: תודה רבה יוסי. תמיד אפשר לשאוף ליותר, אבל יש לנו ועדת ביטחון ומחלקת ביטחון מפוארות ובהחלט יש במה להתגאות.

 1.  הצהרת אמונים והצגת נציג חנתון - עפרי רביב

אנו מקבלים חבר מליאה חדש  -  עפרי רביב, נציג היישוב חנתון.

עופרי רביב: "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי במועצה".

 1.  הצהרת חברי המליאה 

אייל בצר: לאור המצב במדינה והפגיעה במרקם החברתי, אנו מבקשים לגבש הצהרה משותפת של מליאת המועצה. אני מאמין שזה נושא מאוד חשוב.  כנבחר ציבור, אני מביע את דעתי בכל מקום וחושב שגם המליאה צריכה לצאת באמירה ברורה בנושא.

תמי נתיב: למה צריכה לצאת הצהרה של המועצה?

אייל בצר: זו הייתה בקשה של חברי מליאה.

תמי נתיב: היו גם כאלה שאמרו שזה לא רלוונטי.

צחי אייזנר: לכן אנחנו מביאים את הנושא להצבעה.

רז קרני: אני חושב שמשהו גודל קורה במדינה ואי אפשר לעבור לסדר היום, כי אנחנו נבחרי ציבור.  זו לא קריאה פרטית שלי. זו אמירה מאוזנת שקוראת לאחדות ישראל ושמירה על הדמוקרטיה. מי שיושב במליאה ומתנגד לקריאה כזאת, צריכים להיות לו נימוקים אמיתיים להתנגדות לקריאה כללית להסכמה רחבה והידברות.

אברהם כץ: אם אנחנו מדברים על קריאה מאוזנת, למה לא להפנות אותה לכל הצדדים?

אייל ליבוביץ: לא מדובר בהצהרה מאוזנת.

שיר פרסאי ברניב: אני חושבת שכנבחרי ציבור יש עלינו אחריות כבדה, וכן, אנחנו מייצגים את הציבור כי בחרו בנו שנייצג את היישוב בשלטון המקומי. לגבי הטענה לחוסר איזון אני רוצה להגיד שזה האמצע. זה לא מה שהשמאל רוצה וזה לא נגד ביבי. זה המינימום הנדרש.

שמוליק דודאי: מחובתנו להשמיע קול, כדי לעצור את האסון שמתרחש סביבנו. בנוסף, אני חושב שלדון בנוסח בפורום כל כך רחב זה לא מעשי. אני מציע לבחור כמה חברים המייצגים את כל הקולות שנשמעים פה ולתת להם לנסח הצהרה.

אייל בצר: ראשית נחליט האם המליאה מעוניינת לצאת בהצהרה מסוימת. אם כן, נדון בנוסח ההחלטה. אני מעלה את ההצעה לצאת בהצהרה להצבעה.

בעד: 28
נגד: 6
נמנע: 4

החלטה:

 • המועצה מחליטה לצאת בהצהרה הנוגעת למצב במדינה ולשינויים שמתוכננים על ידי הממשלה.

ההחלטה התקבלה ברוב קולות.

אייל בצר: להלן נוסח ההצהרה המוצע מדובר בנוסח מתוקן לאחר הערות שנשמעו:

הצהרה

חברי מליאת המועצה האזורית עמק יזרעאל קוראים לממשלת ישראל ולחברי הכנסת לעצור ולדבר!
אנו, חברי המליאה, נבחרי ציבור מ-40 יישובי עמק יזרעאל, רואים בדאגה רבה את הקרע והפגיעה הקשה במרקם החברתי בישראל. אנו מוטרדים מתהליכי החקיקה המואצים של הממשלה, אשר יש בהם פוטנציאל לפגיעה ממשית בחופש האזרח, בערכי מגילת העצמאות ובדמוקרטיה הישראלית.
אנו קוראים לממשלה ולכנסת ישראל לעצור את החקיקה, להקשיב לקולות המחאה, לכנס דיונים עם כל הצדדים ולהגיע להסכמות רחבות. חייבים לפעול למען החברה בישראל ולהמשך החיים המשותפים.
כי אנשים. אחים אנחנו!

אייל ליבוביץ: אני מציע הצעה נגדית בנוסח הבא:

הצהרה

אנו חברי המליאה של המועצה האזורית עמק יזרעאל, נבחרי ציבור מ 40- יישובי עמק יזרעאל, רואים בדאגה רבה את הקרע ההולך ונפער והעלול לפגוע קשות במרקם החברתי בישראל בכלל ובעמק יזרעאל בפרט.
אנו, אנשי שמאל וימין, דתיים וחילוניים, אנשי עיר וכפר, בעד הרפורמה ומתנגדים לה, חרדים לשיח הפושט העלול לפרק את החברה הישראלית.
אנו קוראים לממשלת ישראל מחד ולמארגני המחאות מאידך, לעצור את מהלכי החקיקה ואת פעולות המחאה כאחד, להקשיב לקולות המחאה ולשבת לדבר ולעשות כל אשר לאל ידכם להרגיע את הרוחות ולהגיע להסכמות רחבות ככל שניתן, למען אחדות ישראל ולהמשך החיים המשותפים."
כי אנשים אחים אנחנו!

בעד הצהרת ראש המועצה: 30
בעד הצהרת אייל ליבוביץ: 2
נמנעים: 6

החלטה:

 • אושרה הצהרת חברי המליאה כדלקמן:

  הצהרה

חברי מליאת המועצה האזורית עמק יזרעאל קוראים לממשלת ישראל ולחברי הכנסת לעצור ולדבר!
אנו, חברי המליאה, נבחרי ציבור מ-40 יישובי עמק יזרעאל, רואים בדאגה רבה את הקרע והפגיעה הקשה במרקם החברתי בישראל. אנו מוטרדים מתהליכי החקיקה המואצים של הממשלה, אשר יש בהם פוטנציאל לפגיעה ממשית בחופש האזרח, בערכי מגילת העצמאות ובדמוקרטיה הישראלית.

אנו קוראים לממשלה ולכנסת ישראל לעצור את החקיקה, להקשיב לקולות המחאה, לכנס דיונים עם כל הצדדים ולהגיע להסכמות רחבות. חייבים לפעול למען החברה בישראל ולהמשך החיים המשותפים.
כי אנשים. אחים אנחנו!

 1.           הצגת תוכנית אסטרטגית לוותיקים

דליה אייל: הפעם האחרונה שיצאה תוכנית בנושא הייתה לפני עשר שנים וזו הסתיימה בימים אלו. כל עשור אנחנו מתכוננים לעשור הבא, ולכן פיתחנו תוכנית אב בנושא הזדקנות מיטבית במועצה האזורית עמק יזרעאל.

הוצגו הצרכים בהכנת תכנית חדשה, מטרות התכנית והרציונל שעומד מאחורי התכנית החדשה. 

בשנת 2030 כרבע מאוכלוסיית המועצה תהיה מעל גיל 60.
הסתמכנו על מיפויים רבים שנעשו בשנים האחרונות, אספנו את כל המידע ודייקנו את הצרכים בהתאם.

ניתנה סקירה על ערכים המובילים להזדקנות מיטבית, על הנושאים והיעדים שהתכנית שואפת להשיג, על תהליכים על פי לוחות זמנים. התכנית עוסקת ביעדים פיזיים – מבני ציבור מותאמים ועוד וביעדים קהילתיים – הכנה לפרישה, פיתוח רצף שירותים, מיצוי זכויות ונושאים נוספים.

אייל בצר: בהמשך לדברים של דליה, האוכלוסייה המבוגרת במועצה מהווה אחוז לא מבוטל. אנו מעודדים קהילות רב-דוריות ופועלים להעשיר את המענה הניתן למבוגרים בעמק. נבחנת אפשרות להקמת כפר טיפולי לחולי אלצהיימר. מדובר בתוכנית אסטרטגית רחבה.

מירה גלס: תוכנית מבורכת. מבקשת לשים לב לכך שלא כל היישובים ערוכים לתת מענה לאוכלוסייה הוותיקה.

 1.        דוח ביקורת בנושא עמידה בתקני כיבוי אש

הוצגו הממצאים מדוח הביקורת

 • הדוח נדון בישיבת הוועדה מיום 5/2/2023 בהשתתפות מנהל האחזקה מאגף ההנדסה, האחראי על הנושא.
 • הוועדה ממליצה לקבל את המלצות הביקורת וליישמן.
 • לוודא עמידה בתנאי הביטוח בנוגע לשריפה.
 • להביא את ממצאי הדוח לידיעת החברה המתחזקת ולקבל דוח תיקון מתאים.

החלטה:

 • המועצה מאשרת את המלצות הביקורת בנושא עמידה בתקני כיבוי אש.

       ההחלטה התקבלה פה אחד.
 

 1. דוח ביקורת לשנת 2021 על התנהלות הוועד המקומי - קיבוץ מרחביה

הוצגו הממצאים מדוח הביקורת

 • הדוח נדון בישיבת הוועדה בתאריך 5.2.2023 
 • הוועדה ממליצה לקבל וליישם את המלצות הביקורת.

הערות ראש המועצה:

1. לוודא פרסום של דוח הביקורת וממצאיו לכל תושבי היישוב.
2. לקבוע לוח זמנים ולדרוש מהוועד המקומי לתקן את הליקויים שנמצאו.
3. ככל שלא יתוקנו הליקויים, יוחזר הדוח לדיון בוועדה לענייני ביקורת, שתמליץ על דרכי פעולה אפשריים.

החלטה:

 • המועצה מאשרת את המלצות ועדת הביקורת לשנת 2021 התנהלות הוועד המקומי בקיבוץ מרחביה.

       ההחלטה התקבלה פה אחד.
 

 1.  בחירת חברי ועדת ביקורת - הסוללים

ועדת הביקורת של הוועד המקומי בקיבוץ הסוללים מונה חבר יחיד.
פורסם קול קורא בישוב והוגשו 2 מועמדויות:

שם המועמד עיקרי קורות החיים
שמואל ברזני

בעל תואר במשפטים וכלכלה, שירות כמפקד חובל בחיל הים.
בעברו כיהן כפרקליט בפרקליטות מחוז צפון. כיום, כעורך דין פרטי

חיים ששון

בעברו כיהן כיושב ראש הוועד מקומי, שירות צבאי בדרגת אלוף משנה.
כיום, מבקר פנים של הטכניון

 

החלטה:

 • המועצה ממנה לוועדת ביקורת בקיבוץ הסוללים את שמואל ברזני וחיים ששון.

ההחלטה התקבלה פה אחד.
 

 1.      בחירת חברי ועדת ביקורת - כפר ברוך 

ועדת הביקורת של הוועד המקומי בכפר ברוך מונה 2 חברים.
פורסם קול קורא בישוב והוגשו 2 מועמדויות.

שם המועמד/ת עיקרי קורות החיים
דליה נשלסקי תושבת המושב מזה כ- 40 שנה.
פעילה בוועדות המושב השונות, עסקה בתחום התיירות
אוראל גרינברג

בעל תואר ראשון בכלכלה, מנהל רכש בחברת טאואר ישראל
בעל ידע בניהול שרשראות אספקה וניהול ספקים

 

החלטה:

 • המועצה ממנה לוועדת ביקורת בכפר ברוך את  דליה נשלסקי ואוראל גרינברג.

ההחלטה התקבלה פה אחד.
 

 1.   אישור שמות רחובות - חנתון
שם נוכחי שם נבחר
כמעיין המתגבר רביבים
אמת מים אמת המים

 

החלטה:

 • המועצה מחליטה לשנות את שמות הרחובות בחנתון, כדלקמן:
שם נוכחי שם נבחר
כמעיין המתגבר רביבים
אמת מים אמת המים


ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1.    אישור שמות רחובות - תמרת 
  מס"ד שם הרחוב המבוקש
  1 רחוב הגפן
  2 רחוב רקפת
  3 רחוב התמר
  4 רחוב הרימון
  5 רחוב יקינטון
  6 רחוב התאנה
  7 רחוב הלוטם
  8 רחוב הסירה

אורי קירי: סיכמנו בהנהלה שהנושא יועבר לבדיקה של יעוץ לשוני. יש חוקים לגבי שמות רחובות ומתי משתמשים ב"ה" הידיעה.

צחי: הנושא נבדק וזה מה שהיישוב אישר בישיבת הוועד המקומי ולאחר פרסום ציבורי.

החלטה:

 • המועצה מאשרת את שמות הרחובות בתמרת כמפורט להלן:

אישור שמות רחובות - תמרת 

מס"ד שם הרחוב המבוקש
1 רחוב הגפן
2 רחוב רקפת
3 רחוב התמר
4 רחוב הרימון
5 רחוב יקינטון
6 רחוב התאנה
7 רחוב הלוטם
8 רחוב הסירה

 

ההחלטה התקבלה פה אחד.
 

 1.    בית הספר 'מרומי שדה' - חשבון רשות מס' 485018 סניף עפולה - אישור סגירת חשבון

בישיבת המליאה הקודמת, פתחנו חשבונות בנק חדשים לבית הספר.
על פי הנחיית הבנק, אנחנו סוגרים את חשבון הרשות לאחר שנפתח חשבון חדש.

החלטה:

 • המועצה מחליטה לסגור את חשבון בית הספר 'מרומי שדה' - חשבון רשות  - מספר 485018, סניף עפולה.

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1.  בית הספר 'מרומי שדה' - חשבון הורים מספר 485026 סניף עפולה - אישור סגירת חשבון

על פי הנחיית הבנק, בעקבות גניבת שיק, אנחנו סוגרים את חשבון ההורים לאחר שנפתח חשבון חדש.

 

החלטה:

 • המועצה מחליטה לסגור את חשבון בית הספר 'מרומי שדה' - חשבון הורים - מספר 485026, סניף עפולה.

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1.     בית ספר 'העמק' - חשבון רשות - פתיחת חשבון ומינוי מורשה חתימה

  לבית הספר אושרה בקשה לפתיחת חשבון רשות חדש, אך פתיחת החשבון עדיין לא בוצעה. בנוסף, לבית הספר יש מזכירה חדשה - הגר אליהו ועל כן, יש צורך לאשר את מינויה כמורשית חתימה בחשבון.
  מנהלת בית הספר - שימרית פולט אפרתי יוצאת לחופשת לידה ונשארת מורשית חתימה.

החלטה:

 • המועצה מחליטה לפתוח לבית ספר 'העמק' - חשבון רשות בבנק 'הפועלים', סניף מגדל העמק.

זכויות החתימה בחשבון יהיו כמפורט להלן:

שימרית פולט אפרתי  - מנהלת בית הספר
הגר אליהו  - מזכירת בית בספר

הרכב החתימה: חתימותיהן של מנהלת בית הספר הגב' שימרית פולט אפרתי, בצירוף חתימתה של חן שקורי ובצירוף חותמת  בית הספר 'העמק'

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1.    בית הספר 'העמק' חשבון הורים - שינוי מורשה חתימה  
  לבית הספר יש מזכירה חדשה - הגר אליהו ועל כן, יש צורך לאשר את מינויה כמורשית חתימה בחשבון. מנהלת בית הספר - שימרית פולט אפרתי יוצאת לחופשת לידה ונשארת מורשית חתימה.

החלטה:

 • המועצה מאשרת שינוי במורשי החתימה בחשבון הבנק של בית ספר 'העמק' - חשבון הורים מס' 61211, סניף מגדל העמק.

זכויות החתימה יהיו כמפורט להלן:

שימרית פולט אפרתי, מנהלת בית הספר 
הגר אליהו, מזכירת בית הספר (במקום אהרון זאב נהרן).

הרכב החתימה: חתימותיהם של מנהלת בית הספר, בצירוף חתימתו של בעל זכות חתימה נוסף ובצרוף חותמת  בית הספר 'העמק'.

                           ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1. עדכון תקציב וועד מקומי גבת 2023 

הוועד המקומי של קיבוץ גבת שלח עידכון תקציב, כמפורט במסמך הרצוף בזאת ואנחנו מבקשים לאשר אותו.

החלטה:

 • המועצה מאשרת עדכון לתקציב ועד מקומי גבת 2023, כמפורט במסמך.

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1. מקווה הושעיה – אישור קיום התקשרות ללא מכרז

אפיק ונה: המועצה פרסמה מכרז להקמת מקווה נוסף בהושעיה. הוגשה הצעה אחת שנפסלה, בשל סייגים רבים. לפיכך, פרסמה המועצה למכרז נוסף, שאליו לא הוגשו הצעות כלל. 

עו"ד עודד דונג: לאחר שהמכרז לא צלח, פעמיים, ומתוך הבנה שלא תהיה תועלת במכרז נוסף, מבוקש אישור המועצה להתקשר ללא מכרז. ההתקשרות תהיה בהתאם לתנאים ולדרישות שנקבעו במכרז ותובא לאישור המליאה. למליאה, ברוב חבריה, סמכות לאשר התקשרות ללא מכרז, אם השתכנעה שעריכת מכרז לא תביא תועלת.

אפיק ונה: במכרז השני התקיימו שני סיורי קבלנים על מנת לנסות לעניין קבלנים בפרויקט. חברה אחת שהתעניינה בפרויקט לא הספיקה להגיש את הבקשה בזמן. בנוסף, אנחנו יודעים על עוד חברה אחת לפחות בעלת ניסיון רב בתחום, שלא ניגשה למכרז. אנחנו מעוניינים לנסות לנהל איתן מו"מ. במכרז שפורסם נקבע מחיר, בהתאם לתקציב. לא נחרוג מתנאי הסף להשתתפות במכרז ומהמוצר שאנו מבקשים לקבל, בתמורה למחיר שקבענו.

שגיא וייץ: אנחנו עלולים לאבד את ההרשאה מהמדינה אם לא נעמוד בזמנים.

אורי קירי: אני מציע שינוהל משא ומתן עם שני מציעים לפחות, על מנת להבטיח תחרות הוגנת.

יריב בן עזר: אני חבר בוועדת מכרזים וחבר הנהלה והנושא הזה הובא לבחינת שני הגופים. לא מדובר על פריצת מסגרת המכרז. הבקשה היא לנהל משא ומתן במסגרת התנאים שהוגדרו במכרז כדי לקדם את הנושא.

החלטה:

 • המועצה השתכנעה שעריכת מכרז נוסף להקמת מקווה טהרה בהושעיה לא תביא תועלת. לפיכך, המועצה מאשרת התקשרות ללא מכרז. ההתקשרות, לאחר ניהול משא ומתן, תובא לאישור המועצה.

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1. אישור צירוף חבר מליאה להנהלה

אייל בצר: אני מבקש את אישור המליאה לצרף את מנשה מלכין לוועדת ההנהלה. מנשה כיהן כיושב ראש הוועד בכפר ברוך. לאחרונה, הוא אושר כחבר במליאה והתפטר מתפקידו כיושב ראש הוועד.

החלטה:

 • המועצה מחליטה לצרף את מנשה מלכין לוועדת ההנהלה.

ההחלטה התקבלה ברוב קולות, כדלקמן:

בעד: 20
נגד: 4
נמנע: 7

 1. אישור מתן תמיכות 2023

ועדת תמיכות נפגשה מספר פעמים, כולל פגישה שהתקיימה על פי בקשת ההנהלה לקיים דיון נוסף לגבי המלצות שהתקבלו.  

שיר פרסאי ברניב:  השומר הצעיר מקיים את פעילות השיא שלו בתקופת האביב, במהלך חופשת פסח. ברגע שהמועצה מחליטה שלא לתקצב פעילות חופפת, זה פוגע בתנועות הנוער שבאופן מסורתי מקיימות את הפעילויות בפסח. 

דליה אייל: חשוב לנו לעודד את נוער 1 ונוער עמק יזרעאל ולכן התקבלה החלטה שלא לתקצב פעילות חופפת. אנחנו רואים חשיבות רבה בגיבוש הנוער במועצה ולכן בוחרים לחזק את המסורת הזו.

עו"ד עודד דונג: הכוונה של ועדת התמיכות הייתה לא לתמוך בפעילות מתחרה לפעילות המועצה, כך שאם המועצה מקיימת של כמה ימים בחופשת פסח, היא לא תתמוך בטיול דומה של תנועת נוער שמתקיים בפסח. אני מודה שההגדרה של פעילות חופפת לא הייתה ברורה, וניתן לפרשה גם כפעילות שהחלה באותם ימים. בחירה בפרשנות שונה לא מהווה שינוי של הקריטריון.

אייל בצר: נושא תנועות הנוער מורכב. אני מציע להחריג את הסעיף ולהצביע על שאר התמיכות. בנוסף, אני מציע להקים צוות שיורכב מדליה אייל - אחראית תחום הנוער, אסנת דוד - מנהלת מחלקת הנוער, שיר פרסאי כנציגת ההנהלה/מליאה ונציגים נוספים מהשומר הצעיר ותנועת נוע"ם, כדי לדון בנושא ולגבש הצעה שתוגש לבחינה של ועדת תמיכות.

החלטה:

המועצה מאשרת את התמיכות, למעט סעיף תנועות הנוער.

המועצה מסמיכה את ועדת התמיכות לקבל החלטה על המלצתם לתמיכות בסעיף תנועות הנוער ובהתייחס לתמיכה בפעילותם בחופשת חג הפסח תשפ"ג – לאחר בדיקה.

ההחלטה התקבלה פה אחד.
 

 1. מינוי ועדת בחירות לשנת 2023 

כל חברי הוועדה המוצעת מילאו את התפקיד בבחירות 2018 והביעו רצון להישאר בתפקיד. לאור הניסיון הרב שלהם, אני מבקש לאשר אותם במליאה למילוי תפקידם בבחירות הקרובות.

להלן שמות החברים:

 • אלכס ליטמן (כפר ברוך) - יושב ראש
 • צביקה אפשטיין (תל עדשים) - סגן יושב ראש
 • נעם מרגלית (אחוזת ברק)
 • זהבה יריב (כפר יהושע)
 • אילן הרן (מזרע)

החלטה:

 • המועצה בוחרת במנויים מטה כחברי ועדת בחירות לשנת 2023

אלכס ליטמן (כפר ברוך) – יושב ראש
צביקה אפשטיין (תל עדשים) – סגן יושב ראש
נעם מרגלית (אחוזת ברק)
זהבה יריב (כפר יהושע)
אילן הרן (מזרע)

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1. עדכון בנוגע לתיקון טעות סופר בתקציב וועדים לשנת 2022

נפלה טעות בפירסום תקציבי הוועדים לשנת התקציב 2022, שאושרו על ידי המועצה בסוף שנת 2021. הטעות הובאה לידיעתנו על ידי היישובים. הטעות תוקנה ובאישורכם, נתקן את הטעות גם באתר המועצה.

הטעות בפירסום הייתה בחישוב סך כל התקציב במספר ועדים מקומיים: 

אלון הגליל
אלונים
כפר גדעון
כפר החורש
עדי
עין דור
שדה יעקב
שמשית
שריד

החלטה:

 • המועצה מחליטה לתקן טעות סופר בתקציב ועדים לשנת 2022 ולעדכן את סך כל התקציב של הוועדים המקומיים.

                    ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

 1. תב"רים 

צחי: מקריא את רשימת התב"רים, כמפורט ברשימה המצורפת:

תבר"ים מרץ 2023 - באלפי ש"ח

מספר תב"ר שם תב"ר מקורות הערות
    מקורות תקציב קיים עדכון תקציב לאחר עדכון
2355 א.ת. שגיא 2000 - תכנון מפורט השתתפות מועצה   80 80

הרשאה של משרד החקלאות 1001572151

 

 

השתתפות משרד החקלאות   120 120
        200 200  
2356 נהלל - שיפוץ בריכת שחייה השתתפות מועצה   602 602 הרשאה של משרד המדע, התרבות והספורט 1001570016
השתתפות משרד המדע, התרבות והספורט   600 600
        1,202 1,202  
2210 מנשית זבדה - מוס"צ בשכונות החדשות השתתפות משרד הבינוי והשיכון 1,059 319 1,378 הרשאה של משרד הבינוי והשיכון 1789239, 1797968 
       
        319 1,378  
2357 נהלל - שיפוץ גן אורן השתתפות בעלים (חלף היטל השבחה)   20 20 החלטת צוות פיתוח 23/01/23
       
        20 20  
2358 שיפוץ בית האמנויות - אולפנה השתתפות מועצה (חלף היטל השבחה)   44 44 הרשאה של משרד התרבות והספורט 
השתתפות ממשלה (משרד התרבות והספורט)   156 156
        200 200  
2359 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
דמוקרטי בעמק נהלל
השתתפות מממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240019 
       
        30 30  
2360 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
מקיף חקלאי נהלל
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240258
       
        30 30  
2361 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
מקיף וולדורף הרדוף
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240255
       
        30 30  
2362 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
מקיף עמקים תבור מזרע
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240254
       
        30 30  
2363 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
מקיף עמקים תבור מזרע
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240259
       
        30 30  
2364 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
עמק יזרעאל גניגר
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240257
       
        30 30  
2365 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
עמק יזרעאל גניגר
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240253
       
        30 30  
2366 נגישות אקוסטית משרד החינוך 2022
קישון רמת דוד
השתתפות ממשלה (משרד החינוך)   30 30 הרשאה של משרד החינוך 2023240256
       
        30 30  
2367 שדה יעקב - תכנון מפורט 27 נחלות השתתפות ממשלה (משרד הבינוי והשיכון)   420 420 חוזה תכנון 7/1845155/22 (03/07/22)
       
        420 420  
2096 בית כנסת שדה יעקב 2019 משרד הבינוי והשיכון 75   75 החלטת צוות פיתוח 08/02/23, התחייבות העמותה לקבלן
השתתפות ממשלה (מועצה דתית עמק יזרעאל) 218   218
הקדמת מימון (קרן היטל השבחה) 300   300
השתתפות מועצה ( חומש 3)   28 28
השתתפות עמותה 'בית כנסת היכל שלמה'   246 246
      593 274 867  
2368 דברת - שיפוץ גן נגר השתתפות ישוב (היטל השבחה)   410 410 החלטת צוות פיתוח 08/02/23
       
        410 410  
2369 עדי - עבודות בטיחות במגרש הכדורגל  השתתפות מועצה (חומש 4)   189 189 החלטת צוות פיתוח 08/02/23
השתתפות ישוב (חומש 4)   81 81
        270 270  
2370 עדי - תיקון תשתיות תקשורת השתתפות מועצה (חומש 4)   29 29 החלטת צוות פיתוח 08/02/23
השתתפות ישוב (חומש 4)   12 12
        41 41  
2371 גזית - חידוש תלוליות קיימות בכביש הגישה השתתפות מועצה (חומש 4) 60 53 113 החלטת צוות פיתוח 08/02/23
השתתפות ישוב (חומש 4) 140 23 163
      200 75 275  
2372 הושעיה - תכנון שיקום רחובות בשכונות הוותיקות השתתפות מועצה (חומש 4)   39 39 החלטת צוות פיתוח 08/02/23
השתתפות ישוב (חומש 4)   17 17
        56 56  
           

 

החלטה:

 • המועצה מאשרת את התב"רים הכלולים ברשימה.

ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

הצהרה אישית של ראש המועצה:
זה לא סוד שב- 31.10.2023 תתקיימנה בחירות לשלטון המקומי. לאור הרחשים, אני רוצה להודיע כאן שמעולם לא אמרתי שלא אתמודד בבחירות. הודעתי שאני שוקל את צעדיי ואפשרתי בצורה דמוקרטית לסגני להתמודד. ההתלבטות שלי נובעת מכמה סיבות עיקריות:

 1. האיומים מולם אנחנו ניצבים – שדה התעופה, המצב במדינה ונושאי ועדת גבולות שעלולים לפגוע בתקציב המועצה.
 2. כפי שכבר ציינתי, אני מכהן כיושב ראש האשכול, ומעוניין להמשיך בתפקיד, גם ללא היותי ראש המועצה ואני פועל בנושא מול משרד הפנים.
  אני מניח שבחודש מאי אקבל החלטה. בינתיים, קיבלתי הבטחה משי יזרעאלי - יו"ר ועדת 'היזרעאלים' ואחד מסגניי, וכן, משלומית שיחור - המתמודדים בבחירות, שאם אחליט להתמודד לתפקיד ראש המועצה, הם יפרשו מהמרוץ.

 

על החתום:  אייל בצר - ראש המועצה | צחי אייזנר - מנכ"ל המועצה